V 68 letech zemřel australský herec David Gulpilil, zřejmě nejvýraznější filmová hvězda s domorodými kořeny, který se proslavil zejména rolemi ve filmech Krokodýl Dundee či Austrálie. Často se o něm hovořilo jako o můstku mezi původními obyvateli Austrálie a zbytkem světa, herec se přitom necítil dobře ani v jednom z těchto prostředí, píše agentura AP. Úmrtí herce oznámil v pondělí premiér státu Jižní Austrálie Steven Marshall.

"S hlubokým zármutkem sdílím s obyvateli Jižní Austrálie zprávu o úmrtí ikonického umělce, jaký se objeví jednou za generaci a který utvářel historii australského filmu a domorodé reprezentace na stříbrném plátně," uvedl ve vyjádření Marshall.

Gulpilil se narodil na kmenovém území na řídce osídleném severu Austrálie na začátku 50. let. Úřady uvádí jeho datum narození 1. července 1953, jde však o odhad, který zpětně učinili místní misionáři. Gulpilil se poprvé setkal s bělošskými Australany, když mu bylo osm let. Jméno, pod kterým následně proslul po celém světě, dostal až ve škole.

Gulpilil se kromě hraní věnoval rovněž hudbě, byl zdatným hráčem na didgeridoo. Kromě toho rovněž maloval. Za svůj život se však potýkal také s alkoholismem, kvůli napadení své někdejší přítelkyně v opilosti byl roku 2011 odsouzen k ročnímu vězení, krátký čas rovněž spával v parcích ve městě Darwin na severu Austrálie.

Hercovi v roce 2017 lékaři diagnostikovali rakovinu plic a krátce poté ukončil kariéru. Poslední film, ve kterém hrál, byl dokument o jeho životě nazvaný My Name is Gulpilil (Jmenuji se Gulpilil) z roku 2018.

Jeho herecká kariéra trvala 50 let a objevil se během ní například ve filmech Cesta (1971), Poslední vlna (1977), Krokodýl Dundee (1986), Stopař (2002), Deset kánoí (2006), či Austrálie (2008).

Témata:

David Gulpilil | stars24.cz

Vstoupit do diskuse