Za hudební legendu a ikonu označila slovenská média zpěváka Miroslava Žbirku, který dnes zemřel ve věku 69 let. Na rodáka z Bratislavy Žbirku, který byl jedním z nejvýraznějších představitelů československé populární hudby, vzpomínají také slovenští politici.

"Smutná zpráva. Velká rána pro fanoušky," napsal na svém webu nejčtenější slovenský list Nový čas, který připomněl, že v roce 1982 se Žbirka stal prvním slovenským Zlatým slavíkem.

"Měli bychom na něj vzpomínat jako na skvělého umělce. (...) Zůstanou po něm desítky písniček, které právem patří do zlatého fondu nejen slovenské, ale i československé populární hudby," řekl hudební publicista Juraj Čurný v hlavní televizní zpravodajské relaci veřejnoprávního Rozhlasu a televize Slovenska (RTVS). RTVS kvůli ŽbIrkovu úmrtí upravil svůj večerní program.

"Jeho hity zlidověly a znají je všechny generace. Jeho devízou byla vedle zpěvu i hra na kytaru, bez které na pódium nikdy ani nevyšel," uvedl portál televize Markíza.

Podle premiéra Eduarda Hegera přišla slovenská hudební scéna o významnou legendu a charismatickou osobnost se specifickým humorem. "Na Slovensku máme jen málo autorů a interpretů, kteří svou hudbou přesáhli svou dobu," napsal na sociální síti Heger o Žbirkovi.

Slovenská ministryně kultury Natália Milanová uvedla, že navzdory slávě zůstal Žbirka skromný a navzdory úspěchům stál nohama stále na zemi. S odkazem na Žbirkovu píseň Čo bolí, to prebolí Milanová také napsala, že ztráta tohoto zpěváka jen tak nepřebolí.

Témata:

Žbirka, Miro | Slovensko | stars24.cz

Vstoupit do diskuse