Lékaři doporučili britské královně Alžbětě II., aby odpočívala ještě nejméně další dva týdny, zrušila oficiální návštěvy a vykonávala jen nenáročné pracovní povinnosti. Panovnice se tak kromě klimatické konference COP26, která začíná v neděli, nezúčastní ani jedné ze vzpomínkových akcí na počest válečných veteránů plánované na 13. listopadu.

Informace o zdravotním stavu královny dnes zveřejnil Buckinghamský palác.

Podle paláce jde o preventivní opatření. Královna se bude nadále věnovat administrativní práci a bude se účastnit virtuálních setkání. Dnes odpoledne například nahrála videozdravici určenou pro slavnostní zahájení klimatické konference COP26 ve skotském Glasgow. Palác zdůraznil, že panovnice je v dobré náladě.

"Její Veličenstvo lituje, že se kvůli radám lékařů muselo vzdát některých událostí," uvádí zpráva. Královniným "pevným úmyslem" ale podle Buckinghamského paláce zůstává, že se v neděli 14. listopadu zúčastní akce, kterou si Británie každoročně připomíná vojáky z Británie a zemí Společenství (Commonwealth), kteří bojovali ve světových válkách.

Zdravotní stav 95leté panovnice byl v posledních týdnech předmětem zájmu. Královna minulý týden zrušila plánovanou návštěvu Severního Irska. Lékaři jí tehdy doporučili, aby si několik dní odpočinula. V noci na čtvrtek pak podstoupila v nemocnici blíže nespecifikovaná vyšetření, načež se vrátila na hrad Windsor. Byla to její první hospitalizace od roku 2013. Na začátku října se Alžběta II. poprvé po letech objevila na veřejnosti s vycházkovou holí, kterou si pomáhala při chůzi po nerovném terénu na cestě do Westminsterského opatství.

Témata:

Královna Alžběta II. | královská rodina (gbr) | stars24.cz

Vstoupit do diskuse