Norsko-švédská zpěvačka Anni-Frid Lyngstadová byla členkou bývalé skupiny ABBA. Tato brunetka, fanoušky zvaná Frida, prožila nepříliš idylické dětství, zažila obrovský úspěch v showbyznysu či vstup mezi šlechtickou smetánku, ale také osobní tragédie a život v ústraní.

V hudební branži to byla zřejmě obchodně nejlépe namíchaná čtveřice: dva muži od B - Björn Ulvaeus a Benny Andersson, a k nim dvě ženy od A - Agnetha Fältskogová a Anni-Frid Lyngstadová. První navíc nesmělá blondýnka a druhá - dnes již bývalá tmavovláska. Skupina ABBA zaplavila svět řadou hitů a ovládla diskotéky. Frida měla v té době už za sebou kariéru zpěvačky v různých menších skupinách a byla připravená na nový život.

Narodila se mladé norské dívce z poměru s německým vojákem. Fridin otec byl krátce před koncem druhé světové války z norského přístavu Narvik odvelen a jeho dcera žila až do roku 1977 v přesvědčení, že zahynul na lodi cestou do Německa. Poprvé se setkali až po 32 letech, kdy byl Fridin otec ženatý v německém Karlsruhe a měl další dvě děti. Jeho existenci pomohl odhalit až bulvární tisk.

V roce 1978 se Frida podruhé provdala. S Anderssonem, s nímž již předtím žila sedm let na "psí knížku", spolu oficiálně zůstali jen tři roky. Kromě hudební kariéry vychovávali také své čtyři děti z předchozích vztahů (Hanse a Lise-Lotte, Helen a Petera). V roce 1983 se ABBA oficiálně rozpadla, mimo jiné také možná i proto, že Agnetha si s Fridou vůbec nerozuměly. Naposledy ABBA koncertovala v roce 1986.

Frida pak zahájila sólovou kariéru, ve spolupráci s producentem Philem Collinsem natočila desku Something's Going On (1982), poté následovyla další desky.

Na začátku 90. let ji švédská královna Silvia seznámila s o čtyři roky mladším německo-švédským princem Ruzzem Reussem a Frida si ho vzala. V roce 1997 jí při autonehodě v USA ale zemřela dcera Lise-Lotte. Frida se poté ujala výchovy malého vnuka Jonathana. Jen rok poté nečekaně prohrál boj s rakovinou i její manžel.

Lyngstadová od té doby žije v tichosti v luxusním ráji zvaném Zermatt ve švýcarských Alpách. Úspěšně investuje na burzách, angažuje se v ekologii.

Témata:

skupina ABBA | stars24.cz

Vstoupit do diskuse