Popová zpěvačka Shakira, která zřejmě stane před soudem kvůli daňovým podvodům, není jediná z celebrit s podobným problémem. Za daňové úniky byl odsouzen také Argentinec Lionel Messi.

Vyšetřovací soudce v Barceloně uznal, že obvinění, které podali státní zástupci a daňové úřady, obsahuje závažné indicie o tom, že zpěvačka páchala trestnou činnost. Teď jí hrozí i trest vězení, informovala ve středu agentura EFE. Shakira obvinění odmítá, doměřenou daň a penále ale španělským úřadům zaplatila.

Úřady tvrdí, že kolumbijská umělkyně byla v letech 2012 až 2014 daňovým rezidentem ve Španělsku, protože v zemi strávila alespoň polovinu roku. Platbě daní se ale Shakira vyhýbala za použití společností se sídlem v daňových rájích. Státní zástupci ji obvinili z šesti daňových trestných činů. Pokud ji soud uzná vinnou, hrozí zpěvačce i trest odnětí svobody.

Shakira ale tvrzení úřadů odmítá. Její obhájci poukazují na to, že do roku 2015 pobývala ve Španělsku jen občasně. Trvalý pobyt měla na Bahamách, kde vlastnila nemovitost. Před soudem se prohlásila za "kočovnici bez kořenů". Španělským úřadům ale zaplatila doměřenou daň 14,5 milionu eur a penále ve výši dalších tří milionů eur.

Otázkou daňových úniků veřejně známých lidí se španělské soudy zabývají poměrně často. V roce 2019 například dostal roční trest vězení za nezaplacené daně fotbalový trenér José Mourinho. Podmínečné tresty a pokuty dostali před ním například portugalský útočník Juventusu Turín Cristiano Ronaldo nebo jeho bývalí spoluhráči z Realu Madrid Chorvat Luka Modrič a Brazilec Marcelo. Za daňové úniky byl odsouzen na 21 měsíců také Argentinec Lionel Messi z Barcelony.

Témata:

Messi, Lionel | Shakira | stars24.cz

Vstoupit do diskuse