Zdánlivě pohádkový osud potkal americkou herečku Meghan Markleovou, která 4. srpna oslaví čtyřicetiny. Vdala se totiž do britské královské rodiny - za ženu si ji vyvolil bratr následníka trůnu, oblíbený princ Harry. Nakonec ale bylo vše jinak.

Po roce a půl od svatby Harry s Meghan oznámili, že se chtějí vzdát své role v královské rodině a žít nezávisle v USA. Tato dosud nevídaná situace vyvolala v Británii velký rozruch, stejně jako nedávný velmi otevřený rozhovor dvojice s populární americkou moderátorkou Oprah Winfreyovou. Nyní žijí Meghan s Harrym v Kalifornii s dvouletým synem Archiem a dcerou Lilibet Dianou, která se jim narodila před dvěma měsíci.

V rozhovoru s Oprah Winfreyovou letos v březnu si Meghan, která je rasově smíšeného původu, mimo jiné postěžovala, že se nejmenovaný člen královské rodiny ptal, jak tmavou pleť může mít její syn, až se narodí. Uvedla také, že intenzivní tlak okolí i médií ji dohnal až k myšlenkám na sebevraždu. V Británii vyvolal tento rozhovor poprask a známý britský moderátor Piers Morgan, který Meghan obvinil ze lži, musel opustit své místo v televizi ITV. „Nevěřím ani slovo z toho, co řekla. Nevěřil bych jí, ani kdyby mi tu přečetla předpověď počasí," uvedl moderátor úspěšné ranní show Good Morning Britain, který po šesti letech skončil ze dne na den.

Nejvážnější krizi v britské královské rodině od smrti Harryho matky, princezny Diany, při autonehodě v roce 1997, spustili Harry s Meghan už loni v lednu svým oznámením, že se vzdají královských povinností a budou usilovat o finanční nezávislost, které zveřejnili bez předchozích konzultací na instagramu. Královská rodina vzápětí oznámila, že jejich přání respektuje, a společně se dohodli na ročním přechodném období. Poté dvojice své rozhodnutí letos v únoru definitivně potvrdila. "Jakkoliv jsou všichni zarmouceni jejich rozhodnutím, vévoda a vévodkyně zůstávají milovanými členy rodiny," uvedl k tomu královský palác.

Pár ztratil právo na oslovení královská výsost, i když titul jim formálně zůstal. Museli také vrátit 2,4 milionu liber, které předtím dostali na renovaci svého britského sídla Frogmore Cottage v hrabství Berkshire poblíž windsorského hradu. Po jejich loňském odchodu do Kanady a později do USA uvedl tehdejší prezident Donald Trump, že Spojené státy jim nebudou platit za zajištění ochrany. A dvojice se také musela vzdát značky Sussex Royal, kterou měla registrovanou od své svatby. Spojení, které používal i jejich instagramový účet, pro ně přitom znamenalo zdroj příjmů. Novým zdrojem výdělku se poté pro Meghan a Harryho stala třeba loni v září podepsaná několikaletá smlouva se streamovací službou Netlix, pro kterou budou společně tvořit různé typy pořadů.

Šestatřicetiletý princ Harry, který je šestý v pořadí následnictví na britský trůn, se s asertivní a usměvavou tmavovláskou Meghan seznámil v červnu 2016 na schůzce, kterou jim domluvil jejich společný přítel. To už měla za sebou menší role v několika amerických televizních seriálech, jako herečka byla známá hlavně ze seriálu z právního prostředí Kravaťáci, kde v letech 2011 až 2018 hrála atraktivní sekretářku Rachel Zaneovou. A také krach dvouletého manželství s americkým hercem a producentem Trevorem Engelsonem (rozvedli se v roce 2013).

Meghan se narodila bělošskému otci a Afroameričance 4. srpna 1981 v Los Angeles, kde i vyrostla. Její matka Doria Raglandová je sociální pracovnicí a instruktorkou jógy, otec Thomas Markle pracoval jako kameraman a fotograf v sitcomu Ženatý se závazky a Meghan jako dítě často navštěvovala natáčení. Po absolvování herectví a mezinárodních studií na soukromé Severozápadní univerzitě v roce 2003 začala dostávat drobné role a mezi zakázkami si přivydělávala jako kaligrafka na volné noze.

Její zasnoubení s Harrym oznámil Kensingtonský palác v listopadu 2017. A svatbu Harryho a Meghan v květnu 2018 označil britský tisk za obřad "symbolizující moderní, multikulturní, multirasovou Británii". Za přítomnosti 600 hostů z řad královské rodiny i celebrit je na královském hradě Windsor oddal arcibiskup z Canterbury. Novomanželé byli obdařeni tituly vévoda a vévodkyně ze Sussexu. Britové tehdy pozitivně vnímali, že si jejich oblíbený člen královské rodiny na rozdíl od svého otce, prince Charlese, směl vzít za ženu dámu svého srdce a navíc cizinku.

Nevěsta na sobě měla bílé šaty s vlečkou od britské návrhářky Clare Waightové Kellerové, doplněné diamantovou tiárou vyrobenou v roce 1932 pro královnu Marii. Její závoj zdobily ručně vyšívané květiny typické pro jednotlivé země britského Společenství. K oltáři ji přivedl otec ženicha, princ Charles, neboť její otec Thomas Markle (se kterým je podle médií Meghan poněkud "na kordy") ze zdravotních důvodů nedorazil. Obřadu se účastnili i královna Alžběta II. a její manžel princ Philip, a rovněž Meghanina matka Doria Raglandová.

O rok později se mladým manželům narodil syn Archie a letos na začátku června dcera, kterou pojmenovali Lilibet Diana Mountbattenová-Windsorová. Loni v listopadu Meghan v článku zveřejněném v americkém listu The New York Times napsala, že v létě potratila. Touto informací chtěla pomoci dalším ženám, které něčím takovým prošly. Svou zkušenost ze ztráty nenarozeného dítěte podrobně popsala.

Témata:

Meghan Markle | stars24.cz

Vstoupit do diskuse