Britští princové William a Harry v den nedožitých 60. narozenin své matky, princezny Diany, odhalili její novou sochu v zahradách Kensingtonského paláce. Bratři podle agentury Reuters kvůli této příležitosti nechali stranou své dlouhodobé názorové neshody, které se vystupňovaly po odchodu mladšího z nich do USA, a objevili se na pietní akci bok po boku, napsala agentura Reuters.

"Dnes, kdy bychom slavili 60. narozeniny naší matky, si připomínáme její lásku, sílu a charakter - vlastnosti, které z ní učinily zastánkyni dobra, jež změnila mnoho životů k lepšímu. Každý den si přejeme, aby tu ještě byla s námi, a doufáme, že tato socha se stane symbolem jejího života a odkazu," uvedli princové v prohlášení.

William a Harry se osobně sešli poprvé od dubnového pohřbu svého dědečka, prince Philipa. Britská média bedlivě sledují každý jejich krok, protože v posledních měsících intenzivně referují o napětí v královské rodině, které odstartoval Harryho odchod do Spojených států, vlasti jeho manželky Meghan. Podle bulvárních listů jsou vztahy mezi bratry zvláště chladné od doby, kdy Harry a jeho žena v otevřeném rozhovoru s moderátorkou Oprah Winfreyovou letos v březnu mluvili mimo jiné o tom, jak Meghan kvůli tlaku v době svého pobytu v Británii před narozením prvorozeného syna Archieho pomýšlela na sebevraždu.

Kromě synů princezny Diany byli u odhalení bronzové sochy i tři její sourozenci a také autor díla Ian Rank-Broadley. Realisticky ztvárněné sousoší představuje Dianu, která kolem ramen drží dvě děti, chlapce a dívku. Dvojice má symbolizovat její charitativní činnost, která se často zaměřovala právě na děti.

Akce původně zamýšlená jako veřejná se nakonec konala jen v úzkém kruhu. Harry kvůli ní do Británie přiletěl s předstihem, aby stihl absolvovat povinnou karanténu kvůli koronaviru. Ani jeden z bratrů na ceremonii nehovořil, navzájem se ale k sobě chovali přátelsky, usmívali se a živě konverzovali s příbuznými.

Témata:

Princ Harry | Princ William | stars24.cz

Vstoupit do diskuse