Princezna Diana, která by dnes oslavila 60. narozeniny, zemřela krátce po půlnoci 31. srpna 1997, když se se svým partnerem Dodim Al-Fayedem hotel Ritz na Place Vendôme v Paříži a snažili uniknout devíti francouzským novinářům, kteří Dianu pronásledovali. I po 22 letech jde o událost, která vyvolává více otázek než odpovědí.

Dodi Al-Fayed a řidič Henri Paul, který údajně řídil pod vlivem alkoholu, byli mrtví hned na místě nehody. Princezna Diana ležela uvězněná pod troskami auta. Poté, co ji záchranáři stabilizovali a odvezli do nemocnice Salpêtrière, se zjistilo, že její zranění jsou příliš vážná. 

Od té doby se vyrojila celá hromada spekulací – někteří jsou přesvědčeni, že Diana byla těhotná. Podle dalších šlo o vraždu, ve které měl prsty někdo z královské rodiny.

Uznávaný britský patolog Richard Shepherd, který je povoláván k zapeklitým případům, známým vraždám i smrtím známých osobností. Lékař vydal knihu skutečných forenzních detektivních případů – a promluvil mimo jiné i o lady Dianě!

Jeho vyprávění začíná v roce 2004, kdy dostal policejní vyšetřovatel John Stevens za úkol prověřit, zda v případě tragické nehody lady Diany přece jen neexistují nějaké pochybnosti.

V Mercedesu tu noc byl řidič Henri Paul, Diana a Dodi na zadních sedadlech a Fayedův bodyguard Trevor Rees-Jones, který seděl napravo od řidiče, před Dianou. Nikdo kromě Rees-Jonesa na sobě neměl bezpečnostní pás.

Prozradil také, co přesně se stalo ve chvíli nárazu. "Řidič Henri Paul narazil na volant, což dokazují jeho zranění. Jen o mikrosekundu později byl také zasažen zezadu Dodiem, což byl velký muž, který se pohyboval rychlostí více než 60 mil za hodinu (asi 96 km/h)," nastiňuje nehodu lékař. 

Přítel princezny Diany i řidič podle něj byli okamžitě mrtví. Patolog také poukazuje na to, že bodyguardi většinou nebývají připoutaní, aby mohli v případě nutnosti rychle zareagovat, Rees-Jones,ale podle něj byl zřejmě znepokojen divokou jízdou a tak si pás raději zapnul.

Diana podle patologa neutrpěla větší zranění. "Ve skutečnosti měla jen pár zlomených kostí a malé poranění hrudníku - ale to zahrnovalo malou trhlinu v žíle v jedné z jejích plic," vysvětluje.

Poukazuje i na to, že princezna se po příjezdu zdravotníků zdála být sice zraněná, ale stabilizovaná. Navíc mohla komunikovat. "Zatímco se všichni soustředili na Rees-Jonese, ona pomalu krvácela z žíly do hrudi. V sanitce postupně ztratila vědomí. Když utrpěla srdeční zástavu, bylo vynaloženo veškeré úsilí, v nemocnici ji resuscitovali. Chirurgové identifikovali problém a pokusili se opravit žílu. Ale bohužel už bylo pozdě," říká patolog.

Diana prožila těžký život

Diana pocházela ze šlechtické rodiny, narodila se 1. července 1961 v Sandrighamu ve východní Anglii. Když jí bylo osm, rodiče se rozvedli a Dianu spolu s bratrem a dvěma sestrami svěřili do otcovy péče. Studovala na školách v Anglii a ve Švýcarsku, ale v učení nevynikala. Po studiích pracovala jako chůva, vychovatelka a učitelka v mateřské škole.

V roce 1980 navázala vztah s následníkem trůnu princem Charlesem. Ten měl předtím několik přítelkyň, ale nejlépe se cítil s bezprostřední a vtipnou Camillou. Pro královský dvůr se však lépe hodila právě mladá, hezká a milá Diana. Princ ji zanedlouho požádal o ruku, a 29. července 1981 se vzali. Pohádkově krásnou princeznu mávající ve svatebních šatech na schodech londýnské katedrály svatého Pavla sledovaly v televizi tři čtvrtě miliardy diváků.

První syn William se jim narodil v červnu 1982, druhý Harry v září 1984. Tou dobou však už manželský pár procházel krizí, která vyústila odlukou v roce 1992 a nakonec rozvodem 28. srpna 1996.

Tragická smrt zastihla Dianu na vrcholu sil a ve stejném věku jako Marilyn Monroeovou. Ne nadarmo zpíval na jejím pohřbu její blízký přítel, zpěvák Elton John, píseň Svíce ve větru, upravenou verzi songu, který věnoval původně právě Marilyn.

Spisovatelka Sally Bedell Smithová vydala knihu pod názvem Prince Charles: The Passions and Paradoxes of an Improbable Life, kde dává dohromady obrázek toho, co se odehrávalo za zdmi královského sídla. Uvádí, že manželství Charlese a Diany bylo předem odsouzeno k zániku. Princ Charles si ji původně vzít nechtěl a učinil tak pouze proto, že mu jeho otec vyhrožoval. Pokud by se totiž neoženil, utrpěla by tím pověst celé královské rodiny. 

On sám do ní ale zamilovaný nebyl a i když navenek vypadali spokojeně a šťastně, šlo pouze o přetvářku. Kniha autorky Smithové s odkazem na rodinnou známou uvádí, že Charles byl do svatby dotlačen psychickou šikanou ze strany otce, ačkoliv se sám vůbec ženit nechtěl.

Dalším důvodem, kvůli kterému si princ Charles Dianu odmítal vzít, byla láska k jiné ženě. Camilla Parkerová, jak se dívka jmenovala, ale podle autorky nebyla pro kralování dostatečně vhodná, a proto byl Charles přinucen vzít si učitelku z mateřské školky. Camilla byla dcerou britského armádního důstojníka a Charles se s ní cítil tak, jako s žádnou jinou ženou. O to větší šok muselo být, když zjistil, jaká je Diana v soukromí. Charlesovi se totiž nejen posmívala, ale dokonce mu údajně i sprostě nadávala a uchylovala se k i fyzickému násilí. Charlese tak měla bít například během jeho modliteb.

Dianino svědectví odhalilo, co se dělo za zdmi paláce

S dalším svědectvím přišel spisovatel Andrew Morton, kterému se svěřovala sama princezna pod podmínkou, že jejich setkání zůstane tajné. Kniha, která z těchto sezení vzešla, byla nazvána Diana: Její pravdivý příběh a vyvolala pořádný poprask. Morton se navíc rozhodl zveřejnit přepisy jejich rozhovorů nahraných na kazety.

Diana na nich například uvádí, že noc před svatbou měla hodně zlý záchvat bulimie. "Snědla jsem všechno, co jsem našla, což pobavilo mou sestru Jane, která se mnou bydlela v Clarence House. Nikdo nerozuměl tomu, co se děje, bylo to přísně tajné,“ uvedla.

Po svatbě se prý její bulimie dramaticky zhoršila. „Vzpomínám si, že jsem si na líbánkách mohla vyplakat oči. Byla jsem tak hrozně unavená, ze všech možných důvodů. Mé sny byly otřesné. V noci se mi zdálo celou dobu o Camille. Byla jsem jí úplně posedlá," říká Diana.

Jen o pár měsíců později si prý na ni všichni ukazovali a říkali, jak strašně je hubená a že ji vylézají kosti. „V říjnu jsem byla ve velmi špatném stavu. Byla jsem v takové depresi a snažila jsem se řezat zápěstí žiletkami. Pršelo a pršelo a pršelo. Vrátili jsme se do Londýna, abychom vyhledali léčbu,“ přiznala otevřeně s tím, že ji vyšetřovali analytici i psychiatři, kteří jí dávali vysoké dávky valia a dalších léků.

Nová svědectví o Dianě přinesla spisovatelka Penny Junorová. Ta se ve své knize Vévodkyně staví na stranu Charlese a Camilly a Dianu nijak nešetří. Otevřeně o ní hovoří jako o nevychované, hloupé a naivní dívence, která nezvládla manželství s budoucím králem.

"Diana nebyla žádná oběť ani blázen. Velmi rychle pochopila, jak se manželovi pomstít prostřednictvím médií, a to udělala. Přízeň mužů jí lichotila. Její pěkná a milá tvář je okamžitě pobláznila, i můj otec, vlivný editor, se jí nechal omámit. Byla to koketa a svůj vliv na muže šikovně využívala, "píše Junorová.

Camilla podle ní byla po všech stránkách lepší. Byla skvělá, zralá žena, která měla svůj život pevně v rukou a žila pro rodinu. Problém byl ale v tom, že Dianu měla ráda královna. Byla totiž vnučkou její staré přítelkyně Lady Fermoyové. "Lady dobře věděla, že její vnučka je komplikovanější, než se zdá, a že by měla Charlese varovat. Ale mlčela, protože to bylo to nejlepší pro rodinu," píše Junorová. "V roce 1993, měsíc před svou smrtí, se ale Fermoyová omluvila královně a Charlesovi, že je před Dianou nevarovala. Řekla jim, že Diana je nečestná a problémová dívka."

Její kniha se také shoduje s výše uvedenými tvrzeními v době, kdy měli Diana a Charles po svatbě. Diana totiž princi udělala ostudu už na svatební cestě na lodi Britannia. Rozčilovalo ji, že si čte a maluje, místo toho, aby ji nosil v náručí. Jednou, když strávil na palubě půl hodiny, zničila v jejich kajutě všechny jeho obrazy. A když konečně dorazili do sídla, kde měli strávit líbánky, Diana dostala hysterický záchvat. "Šest hodin vřískala, kopala do nábytku a třískala věcmi o zem," popisuje Junorová.

"Diana se začala radikálně měnit. Už nebyla hodná holčička, ale náladová, umíněná a nepředvídatelná. Záchvaty hněvu, hysterické brečení. Žárlila na všechny, dokonce i na královnu. Myslela si, že s Charlesem se baví o ní, za jejími zády. Kdo mohl tehdy tušit, že jsou to jen příznaky její nemoci - bulimie," píše dále Junorová, čímž se její popis opět shoduje s jinými spisovateli.

Témata:

Lady Diana | královská rodina (gbr) | stars24.cz

Vstoupit do diskuse