Britská televizní stanice BBC se dnes omluvila za způsob, jakým si v roce 1995 zajistila rozhovor s princeznou Dianou, v němž poprvé veřejně odhalila podrobnosti ze svého rozpadajícího se manželství s princem Charlesem.

Podle nezávislého vyšetřování, které vedl bývalý soudce John Dyson, použil novinář Martin Bashir podvodné jednání včetně lží a padělaných dokumentů. Informovala o tom agentura Reuters.

BBC zahájila vyšetřování v listopadu loňského roku poté, co bratr zesnulé Diany Charles Spencer vznesl obvinění, že mu Bashir před více než 25 lety ukázal padělané bankovní výpisy, aby si získal jeho důvěru a zajistil si seznámení s Dianou.

Podle vyšetřovací zprávy jednal Bashir nevhodně a porušil pravidla čestného jednání. "Sama BBC pak nedostála vysokým standardům morální zásadovosti a otevřenosti, které jsou jejím typickým znakem," dodala zpráva.

"Ačkoli zpráva uvádí, že Diana, princezna z Walesu, byla nadšená myšlenkou rozhovoru s BBC, je jasné, že samotný proces získání tohoto rozhovoru nedostál tomu, co má veřejnost právo očekávat," prohlásil dnes generální ředitel BBC Tim Davie. "Velmi se za to omlouváme... BBC nemůže po více než čtvrt století vrátit čas, ale můžeme se plně a bezpodmínečně omluvit," dodal.

Rozhovor s princeznou Dianou byl pro BBC velkým úlovkem. Právě v tomto rozhovoru Diana pronesla proslulou větu: "V tom manželství jsme byli tři." Bylo to poprvé, co úřadující člen královské rodiny promluvil tak otevřeně o životě v ní.

V šokujícím rozhovoru, který v Británii sledovalo více než 20 miliónů diváků, Diana vůbec poprvé promluvila o svém nešťastném manželství s Charlesem, o své nevěře, bulimii či Charlesově vztahu s Camillou Parkerovou-Bowlesovou.

Dianin bratr Charles Spencer řekl, že ho Bashir přesvědčil, aby ho seznámil se svou sestrou, s pomocí tvrzení, že Dianu odposlouchávají tajné služby. Ukázal mu také padělané bankovní výpisy, z nichž mělo vyplývat, že dva lidé z princeznina okolí dostávají zaplaceno za poskytování informací o ní. Bashir podle jeho slov lhal také princezně Dianě; údajně jí napovídal vymyšlené historky o královské rodině, aby posílil její pocit, že se proti ní všichni spikli.

Diana, která v době rozhovoru žila s následníkem britského trůnu princem Charlesem odloučeně, se s ním v roce 1996 rozvedla. Zemřela při dopravní nehodě 31. srpna 1997 v Paříži. Bylo jí 36 let. Limuzína, ve které jela se svým přítelem Dodim Al Fayedem, se snažila uniknout fotografům na motocyklech.

Témata:

Lady Diana | BBC | stars24.cz

Vstoupit do diskuse