Dělostřelecké salvy o dnešním poledni britského času (13:00 SELČ) uctily památku prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., který zemřel v pátek ráno na zámku Windsor ve věku 99 let.

Výstřely z děl podle serveru BBC News hřměly po celé Británii, na Gibraltaru i na vojenských lodích plujících po mořích. Salvy zazněly i v Austrálii. Veřejnosti úřady doporučily sledovat dělostřelbu z domova v televizi.

Podobné salvy zazněly po úmrtí královny Viktorie v roce 1901 a někdejšího ministerského předsedy Winstona Churchilla v roce 1965, připomněla BBC.

Vévoda z Edinburghu, jak zněl Philipův oficiální titul, byl Alžbětiným manželem po 73 let. Byl nejdéle sloužícím královských chotěm v britských dějinách, uvedla BBC. Agentura Reuters označila prince Philipa za pilíř Alžbětina panování, které trvá už 69 let. Britský list Daily Mail kvůli úmrtí vyšel v největším rozsahu ve své historii - na 144 stranách, z nichž většina byla věnována právě zesnulému vévodovi.

Ministerstvo obrany předem upozornilo, že dělostřelecké baterie v Londýně, Edinburghu, Cardiffu, Belfastu a dalších městech a kanony vojenských lodí na mořích vypálí tradičních 41 ran, a to po jedné ráně každou minutu následující po poledni na počest vévody, který za druhé světové války sloužil jako námořní důstojník.

Dělostřelecké salvy uctily památku prince Philipa (8:18) | zdroj: YouTube

"Díky hlubokému pochopení našich hodnot, norem a étosu byl po dobu téměř osmi desetiletí blízkým přítelem služby v námořnictvu," uvedl první lord admirality, admirál Tony Radakin a ocenil vévodovu "empatii, náklonnost a angažovanost" vůči flotile. Náčelník generálního štábu Nick Carter dodal, že vévoda byl pro ozbrojené síly "velkým přítelem, inspirací a vzorem" a že po dobře prožitém životě zanechal dědictví "nezdolného ducha, neochvějnosti a neotřesitelného smyslu pro povinnost".

Očekává se, že Buckinghamský palác během dneška oznámí podrobnosti Philipova pohřbu. Podle Reuters je pravděpodobné, že se bude jednat o malou soukromou záležitost, zbavenou velkoleposti tradičních královských ceremonií kvůli omezením proti šíření nákazy koronavirem i kvůli známé princově nechuti vyvolávat rozruch okolo vlastní osoby.

I přes prosbu královské rodiny, aby se veřejnost řídila pravidly platnými v době pandemie a vyhýbala se návštěvám královských sídel, lidé přes noc kladli kytice před hrad Windsor a Buckinghamský palác.

Témata:

Princ Philip | stars24.cz

Vstoupit do diskuse