V anglickém Westminsteru se svět rozloučil s nedávno zesnulým fyzikem Stephenem Hawkingem, který zemřel v neuvěřitelných 76 let před dvěma týdny. Nakonec podlehl své nemoci amyotrofické laterální skleróze. Tato nemoc mu byla diagnostikována na počátku studií v Oxfordu a doktoři mu nedávali mnoho let života. Navzdory tomu se dožil velmi pokročilého věku.

Pět stovek pozvaných smutečních hostů se dnes sešlo v kostele Panny Marie v Cambridge na pohřbu britského fyzika Stephena Hawkinga, který zemřel 14. března ve věku 76 let. Jedním ze smutečních řečníků je i herec Eddie Redmayne, který Hawkinga ztvárnil v biografickém filmu Teorie všeho z roku 2014, informovala agentura AP.

Mezi smutečními řečníky jsou kromě Redmayna také Hawkingův syn Robert, britská fyzička a Hawkingova bývalá studentka Fay Dowkerová či astrofyzik Martin Rees. Zvon cambridgského univerzitního kostela na Hawkingovu počest odbil šestasedmdesátkrát - jednou za každý rok jeho života.

"Je naprosto správné, že se ostatky profesora Stephena Hawkinga uloží v katedrále, poblíž těch významných vědců," sdělil v prohlášení děkan opatství John Hall.

Ačkoli byla smuteční ceremonie přístupná pouze pro pozvané hosty, shromáždila se před kostelem Panny Marie podle BBC řada lidí. Po celý den se budou moci podepsat do kondolenční knihy.

Hawkingův popel bude 15. června uložen ve Westminsterském opatství v Londýně, a to v blízkosti ostatků fyzika Issaka Newtona a přírodovědce Charlese Darwina.

Pohřbení ve Westminsterském opatství je podle agentury Reuters zřídka využívaným znamením úcty. Naposledy tam byli z vědců uloženi průkopník jaderné fyziky Ernest Rutherford v roce 1937 a objevitel elektronů Joseph John Thomson v roce 1940.

img-responsive

Poslední rozloučení se Stephenem Hawkingem (31.3.2018). | foto: Profimedia

Hawking se věnoval tématům vzniku vesmíru, černých děr nebo propojením Einsteinovy obecné teorie relativity s kvantovou mechanikou. Své znalosti předával i široké veřejnosti, vysoce ceněná je především jeho populárně vědecká publikace Stručná historie času. V 21 letech u něj lékaři diagnostikovali amyotrofickou laterální sklerózu, takže větší část života strávil na kolečkovém křesle.

Kombinace jeho úspěchů na poli vědy s výrazným zdravotním postižením udělaly z Hawkinga podle agentury AP jednu z nejznámějších tváří světové vědy.

Nemoc mu byla diagnostikována ve 21 letech těsně před jeho první svatbou s přítelkyní Jane, se kterou má 3 děti, Roberta, Lucy a Timothyho. Jane dokonce o svém životě se slavným fyzikem napsala vlastní knížku. Po 30 letech si Hawking vzal svou ošetřovatelku Elaine Masonovou, manželství ale moc dlouho nevydrželo, v roce 2006 se rozvedli a opět se pak sblížil s Jane.

Popel zesnulého fyzika Hawkinga bude uložen ve Westminsteru

Popel britského fyzika Stephena Hawkinga, který zemřel 14. března, bude uložen ve Westminsterském opatství v Londýně. Pohřbeni jsou tam kromě jiných fyzik Isaac Newton a přírodovědec Charles Darwin.

Hawking zemřel ve věku 76 let. Věnoval se tématům vzniku vesmíru, černých děr nebo propojením Einsteinovy obecné teorie relativity s kvantovou mechanikou. Ve 21 letech u něj lékaři diagnostikovali amyotrofickou laterální sklerózu, takže větší část života strávil na kolečkovém křesle.

Westminsterské opatství je podle agentury Reuters místem posledního odpočinku 17 panovníků a několika nejvýznamnějších osobností britské historie. Jeho představitelé dnes oznámili, že mše za Hawkinga se bude sloužit později v letošním roce a při ní bude uložen popel. "Je naprosto správné, že se ostatky profesora Stephena Hawkinga uloží v katedrále, poblíž těch významných vědců," sdělil v prohlášení děkan opatství John Hall.

Pohřbení ve Westminsterském opatství je zřídka využívaným znamením úcty, píše Reuters. Naposledy tam byli z vědců uložen průkopník jaderné fyziky Ernest Rutherford v roce 1937 a objevitel elektronů Joseph John Thomson v roce 1940.

Témata:

Stephen Hawking | Anglie | smrt | stars24.cz

Vstoupit do diskuse