Původně shakespearovského herce Timothyho Daltona, narozeného 21. března 1946, asi nejvíc proslavila role Jamese Bonda, kterého si zahrál hned dvakrát. Znalci díla Iana Fleminga tvrdí, že Daltonův agent 007 nejlépe vystihl Jamese Bonda z knižní předlohy. Jinak je tento herec znám z adaptací literární klasiky, zahrál si například hlavní mužské role ve filmové a televizní verzi nejslavnějších románů sester Brontëových - Na Větrné hůrce (1970) a Jana Eyreová (1983).

Divákům z bývalého Československa Dalton zůstává v paměti jako Bond, který v Dechu života (1987) proháněl ve svém Aston Martinu kolem Bratislavy příslušníky Veřejné bezpečnosti v žigulících. Podruhé si Bonda zahrál o dva roky později v Povolení zabíjet, ze třetí bondovky s pracovním názvem The Property of a Lady (Majetek dámy), plánované na rok 1991, ale sešlo.

Dalton v roce 1994 vystřídal Clarka Gablea v seriálovém pokračování slavného Jihu proti Severu. O pět let později byl Césarem ve dvoudílném zpracování Kleopatry; už v roce 1983 ostatně hrál Marka Antonia v televizní verzi Shakespearova Antonia a Kleopatry. K výraznějším filmovým rolím patří jeho zakladatel slavné detektivní kanceláře Alan Pinkerton z filmu o Jesse Jamesovi s názvem Psanci Ameriky (2001).

Dalton se narodil jako nejstarší z pěti dětí ve Walesu, v jeho žilách ale koluje anglická, irská a italská krev a vyrůstal nedaleko severoanglického Manchesteru. Ze školy odešel ještě před absolutoriem a dal se k divadlu. Nejprve hrál v Birminghamu, začátkem 70. let se pak dostal do Royal Shakespeare Company, kde prý byl jedním z nejúspěšnějších Romeů.

Od konce 60. let se objevoval v nejrůznějších televizních inscenacích a seriálech, hlavně v produkci BBC. Mihl se i v americkém seriálu Charlieho andílci (předloha u nás známějších filmů s Drew Barrymoreovou).

Zelenooký vysoký krasavec a milovník rybaření v Pacifiku žil několik let s herečkou Vanessou Redgraveovou, v roce 1997 se oženil s ukrajinskou hudebnicí a modelkou Oksanou Grigorjevovou, se kterou má syna Alexandra. Rozešli se v roce 2003.

Témata:

Timothy Dalton | stars24.cz

Vstoupit do diskuse