Elijah Wood se proslavil už před Pánem prstenů! Co mu říkají drogy a alkohol?

Elijah Wood

Autor: Libor Frýdl, stars24.cz, ČTK

30. ledna 2021 21:39

Americký herec Elijah Wood, který 28. ledna oslavil čtyřicetiny, se celosvětově proslavil nejen jako Frodo Pytlík z filmové trilogie Pán prstenů režiséra Petera Jacksona. Před kamerou si zahrál už mnohem dříve.

Postavu Froda si zopakoval i ve filmu Hobit: Neočekávaná cesta. Jednou k tomu řekl: "Nejen, že Froda hraji. Já jsem Frodo. Miluji dobré jídlo, rád lenoším, jsem malý a stejně jako hobit žasnu nad tímto světem," řekl 168 centimetrů vysoký herec, který v posledních letech hrál převážně v nízkorozpočtových nezávislých snímcích.

Wood se ve filmu uplatnil již v dětském věku. Poprvé se ve filmu objevil jako osmiletý, když získal malou roli ve snímku Návrat do budoucnosti II. Později se vypracoval v uznávanou dětskou hvězdu, která zářila v řadě filmů například po boku Richarda Gera, Melanie Griffithové, Mela Gibsona, Macaulaye Culkina i Bruce Willise. Hrál i ve filmech Avalon (1990) či Strom snů (1994).

Po úspěchu tolkienovské trilogie Pán prstenů získal Wood nejen celosvětovou popularitu, ale i řadu filmových rolí, často však spíše průměrné kvality. Později si více vybíral a objevil se v několika nízkorozpočtových či nezávislých snímcích. Jeden z nich, režijní prvotinu amerického herce Lieva Schreibera Naprosto osvětleno, natáčel v Česku. Při té příležitosti se v roce 2004 stal i hostem karlovarského filmového festivalu.

Natočil i snímky jako Věčný svit neposkvrněné mysli, Sin City - město hříchu, Hooligans nebo Paříži, miluji tě. V roce 2013 si po boku Vina Diesla a Rose Leslie zahrál ve filmu Poslední lovec čarodějnic. Příležitostně hostuje v televizi, s partnerkou, dánskou filmovou producentkou Mette-Marií Kongsvedovou má jedno dítě.

Wood na svém kontě nemá paradoxně prakticky žádný velký skandál. Často se ale také vyjadřoval na rovinu a neměl v minulosti problém přiznat, že je například občasným uživatelem marihuany. Tu jeho tělo ale neslo hůře než alkohol, na který měl údajně vyšší toleranci.

Témata: Elijah Wood Alkohol