Úctyhodných devadesáti let se dožívá 17. ledna americký herec James Earl Jones, který se v Česku proslavil zejména rolí soukromého detektiva Gabriela Birda z televizního seriálu Gabrielův oheň, za kterou získal v roce 1991 i prestižní cenu Emmy.

Jako mladšího si jej mnozí pamatují také z pokračování výpravné ságy Kořeny o osudech několika generací africké rodiny, hrál také v seriálu U nás ve Sprigfieldu, první "mýdlové opeře", v níž se pravidelně začaly objevovat černošské postavy.

James Earl Jones se narodil 17. ledna 1931 v Arkabutle ve státě Mississippi. Jeho otec byl známý herec a boxerský šampion. Rodinu brzy opustil, proto chlapce vychovávali hlavně prarodiče z matčiny strany. Dlouhá desetiletí po studiích účinkoval Jones hlavně na divadle, kde si získal pověst vynikajícího charakterního herce.

Hlas James Earl Jonese (3:25) | zdroj: YouTube

Na Broadwayi sklízel velké úspěchy zejména za ztvárnění boxera těžké váhy Jacka Jeffersona v dramatu Velká naděje bílých. Jeho výkon byl honorován cenou Tony a filmová adaptace mu v roce 1971 vynesla nominaci na Oscara. Zlaté sošky se dočkal v roce 2012, kdy obdržel čestného Oscara. Diváci v ČR ho mohou znát i z filmu Hon na ponorku (1990).

Jones účinkoval ve více než 50 filmech. Svůj hluboký zvučný hlas propůjčil například Darthu Vaderovi z Hvězdných válek. Nadaboval také mnoho postav animovaných snímků Walta Disneyho, včetně Lvího krále.

Témata:

James Earl Jones | stars24.cz

Vstoupit do diskuse