Dvě šťastné sedmičky by se v pondělí 9. října objevily na narozeninovém dortu Johna Lennona. Ale 8. prosinec 1980 rozhodl jinak. John Lennon byl před svým bydlištěm v rezidenci Dakota Forum ve 22 hodin 50 minut těžce raněn pěti výstřely z revolveru psychicky labilního M. D. Chapmana. O pár minut později po příjezdu do nemocnice zemřel.

Přesto, zkusme si nyní představit, co by asi zaznělo na pomyslné narozeninové oslavě.

John Winston Lennon, zpěvák, skladatel a kytarista, intelektuál, pacifista a všestranná umělecká osobnost, se narodil 9. října 1940 v Liverpoolu. O 16 let později se poprvé na koncertě Quarrymen setkal s Paulem McCartneym. (O tomto setkání byla napsána kniha Den, kdy John potkal Paula.) Protože Paul zvládal velmi dobře hru na kytaru i zpěv, Lennon mu nabídl místo ve skupině. O dva roky později se k nim přidal G. Harrison a tím bylo zformováno jádro budoucích Beatles.

Jeho život provázela notná dávka štěstí, ale i tragédie. Johnovi v osmnácti letech zemřela matka poté, co byla sražena autem řízeným opilým bývalým policistou. S touto tragédií se Lennon nikdy nedokázal úplně vyrovnat a později jí věnoval několik písní (např. Julia, My Mummy’s Dead). Lennon se 23. srpna 1962 oženil s Cynthií Powell a 8. dubna 1963 se jim narodil syn John Charles Julian Lennon. Popularita Beatles v té době prudce stoupala. Vůdčími osobnostmi skupiny byli Lennon a McCartney.

The Beatles - Please Please Me (2:31) | zdroj: YouTube


V únoru 1963 natočili za jediné odpoledne svou první desku Please Please Me a tímto okamžikem byla po celém světě odstartována obrovská vlna beatlemánie. Ta vyvrcholila v únoru 1964, kdy Beatles vystoupili v USA v proslulé televizní show Eda Sullivana (sledovalo je 73 miliónů diváků!). Přes nabitý program Beatles v r.oce 1964 vydal Lennon svou první knihu, sbírku povídek In His Own Write (za níž dostal prestižní Foyelovu cenu) a o rok později A Spaniard In The Work.

V roce 1965 byli Beatles za své zásluhy vyznamenání řádem britského impéria M.B.E., což zejména zasloužilým poddaným Jejího Veličenstva nebylo po chuti, takže několik válečných veteránů na protest Řád britského impéria vrátilo. Lennon na počátku roku 1966 poskytl novinářce Maureen Cleave rozhovor, který 4. března 1966 otiskl večerní Standard Evening. Kytarista skupiny tu mimo jiné prohlásil, že Beatles jsou nyní slavnější než Ježíš, což později vedlo k obrovské vlně nenávisti v USA, kde bylo Beatles a hlavně Lennonovi vyhrožováno fyzickou likvidací. Lennon je později donucen se omluvit, poslední americké turné tím bylo zásadně a negativně ovlivněno a vedlo k rozhodnutí Beatles stáhnout se z koncertních pódií.

V listopadu 1966 se Lennon potkává v Indica Gallery s japonskou avantgardní výtvarnicí Yoko Ono. O rok později vydávají Beatles přelomové album Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band, ale krátce poté je nalezen mrtvý jejich manažer Brian Epstein a jeho smrt znamená zvětšující se rozkol ve skupině. Paul McCartney se snaží převzít vedoucí pozici, což mu Lennon umožňuje klesajícím zájmem o Beatles a stoupající přízní k Yoko. Po meditativní návštěvě Indie a pobytu v ašramu u Yogi Maharishi Maneshe se Lennon v listopadu 1968 se rozvádí se Cynthií. Ještě během rozvodového stání vychází avangardní album Johna a Yoko Unfinished Music No.1: Two Virgins, které šokovalo již svým obalem, na němž jsou oba protagonisté vyfoceni nazí, i proto je téměř všude deska zakázána a musí se prodávat v papírových sáčcích. V březnu 1969 se John a Yoko na Gibraltaru nechávají oddat a poté putují do Montrealu, kde Lennon skládá v hotelovém pokoji jednu z nejznámějších skladeb Give Peace a Chance. Zároveň Lennon oficiálně přijímá jméno John Ono Lennon.

Lennon dává vzniknout příležitostné kapele The Plastic Ono Band a vystupuje na velkém koncertě v Torontu, s Beatles po neúspěšném pokusu o živé album naposledy pracuje na LP Abbey Road. Na počátku roku 1970 po vydání desky Let It Be (zpracovaný materiál natočený ještě před LP Abbey Road) se Beatles definitivně rozpadli, ačkoliv jejich rozchod musel potvrdit soud. Lennon vydal album John Lennon/Plastic Ono a o rok později LP Imagine - tyto dvě desky jsou považovány za nejlepší v jeho sólové kariéře. V témže roce se s Ono přestěhovali do USA. Kvůli svým radikálně levicovým názorům je Lennon vlastně od počátku pronásledován Nixonovou administrativou a je považován za "nežádoucí osobu". Navíc po vydání dvojalba Some Time In New York City popudil svými texty americké orgány, takže mu úřady neprodloužily vízum a Lennon se pohyboval v Americe na zapřenou.

V dalších letech si Lennon s Ono prožili tzv. „ztracený víkend“, osmnáctiměsíční odloučení - Lennon se pohyboval v doprovodu Číňanky May Pang (jak se později ukázalo, na příkaz Yoko Ono), v lednu 1975 se Lennon k Ono vrátil s vysvětlením, že rozchod se neosvědčil. Jeho manželka otěhotněla a imigrační úřad dočasně zastavil soudní řízení o vyhoštění z tzv. „humanitárních důvodů“ - Yoko se nikdy deportace obávat nemusela, protože byla občankou USA od mládí. Dva dny před jeho 35. narozeninami dostává Lennon oficiálně povolení k pobytu v USA, tzv. "zelenou kartu" a přesně 9. 10. 1975, po třech potratech Yoko Ono, přichází na svět jeho syn Sean Ono Taro Lennon. John přenechává Yoko Ono obchodní záležitosti a sám se stahuje z veřejného života, žije v ústraní, věnuje se naplno rodině a vyhýbá se i nahrávacímu studiu. Do něj zavítá až v poslední třetině roku 1980, kdy na popud syna Seana začíná s Yoko a dalšími hudebníky pracovat na zamýšleném dvojalbu. Dočká se však pouze první poloviny, nazvané Double Fantasy - druhá část s názvem Milk And Honey už bude vydána až posmrtně...

Pokračování této gratulace se však už nedočkáme. Jak již jsme uvedli v úvodu vše končí 8. prosince 1980 v Dakotě.

Přesto mu v těchto dnech malý narozeninový dárek přinesl jeho bývalý „kolega“ Ringo Starr a to v podobě nového alba s příznačným názvem Give more Love. Album je totiž důkazem toho, jak v dnešní době začíná být stále cennější, když někdo vytváří hudbu se zaujetím a nadšením jako kdysi právě legendární kapela Beatles.

Témata:

John Lennon | stars24.cz

Vstoupit do diskuse