William a Kate pod palbou! Ministr vypěnil a...

Kate a William 4

Autor: Libor Frýdl, stars24.cz, ČTK

8. prosince 2020 19:27

Britský princ William s manželkou Kate se vydali na předvánoční cestu vlakem napříč Británií, aby poděkovali za nasazení lidí i organizací v boji s epidemií koronaviru. Ve Skotsku a ve Walesu, které se právě potýkají s druhou vlnou epidemie, se jim však podle agentury AFP od tamních vlád dostalo jen velmi vlažného přijetí.

Velšský ministr zdravotnictví Vaughan Gething na adresu královského páru uvedl, že by byl raději, kdyby "nikdo nepodnikal zbytečné návštěvy," píše AFP. "Jejich návštěva by neměla být pro lidi záminkou, aby tvrdili, že nechápou, co se po nich chce," uvedl ministr v rozhovoru s BBC.

Pohyb mezi jednotlivými částmi Anglie je omezen jen na nejnutnější případy, aby se zamezilo šíření infekce. V Británii již s nemocí covid-19, kterou koronavirus způsobuje, zemřelo přes 62.000 lidí.

"Skotská vláda byla informována o jejich záměru přijet a byli jsme ujištěni, že jsou jim známa omezení platná ve Skotsku, a že je při plánování své návštěvy vezmou v potaz," uvedla Skotská premiérka Nikola Sturgeonová. Naopak britská vláda a premiér Boris Johnson cestu královského páru ocenili.

Vévoda a vévodkyně z Cambridge se v pondělí vydali na cestu královským vlakem, který je určen výhradně britské královské rodině. Kritiku podle britským médií sklidili i za to, že na cestu dlouhou přes 2000 kilometrů plýtvají veřejné prostředky. Na programu cesty jsou setkání se zdravotníky, dobrovolníky nebo učiteli.

Témata: Princ William Kate Middleton