Ve Velké Británii jsou labutě technicky majetkem monarchie, se kterým není radno obchodovat. Bylo by tedy zajímavé zjistit, co říká královna tomu, že jsou opeřenci, které věnovala jednomu americkému městu, na prodej?

Královnu Alžbětu v roce 1957 oslovila rodačka z amerického Lakelandu, která v té době zrovna žila ve Spojeném království, se rozhodla napsat britské královně, zda by neposkytla městu labutě, které o čtyři roky dříve z hladiny jezera Morton nadobro zmizely.

Panovnice tehdy odpověděla kladně, ale vymínila si, aby obyvatelé Floridy přispěli 300 dolary na odchyt a transport elegantních opeřenců. V únoru 1957 do Lakelandu přicestoval z Británie pár labutí velkých.

Od té doby kolem jezera žijí generace jeho potomků. Jenže se přemnožili a na vodní hladině začalo být těsno. V současné době tam žije 86 labutí. Město se proto rozhodlo 36 jedinců prodat veřejnosti. Jednu labuť nabídlo za 400 dolarů (přes 9000 korun).

Labutě patří k městu Lakeland skoro sto let, na zmíněné vodní ploše žily přinejmenším od roku 1923. Do roku 1953 však zmizely, snědli je buď aligátoři, nebo se staly oběťmi psů.

Témata:

Královna Alžběta II. | USA | stars24.cz

Vstoupit do diskuse