Role romantického snílka a současně drsného seržanta Eliase Grodina ve slavném snímku Četa katapultovala amerického herce Willema Dafoa mezi hereckou elitu.
Podle mnohých kritiků vytvořil Dafoe, který se narodil 22. července 1955, jednu z nejlepších postav filmového plátna 80. let. V roce 1988 si "střihl" také roli Ježíše ve skandálním snímku Poslední pokušení Krista - a pak začala pro herce s nevyzpytatelnou tváří éra padouchů všeho druhu.
Rodák z Appletonu ve státě Wisconsin začal s herectvím už na střední škole, dlouho se věnoval avantgardnímu divadlu a ve filmu debutoval v pětadvaceti letech. Jeho nejslavnějším akčním snímkem zůstává Hořící Mississippi (1988), kde se skvěle zhostil role agenta FBI, který spolu se svým starším kolegou (Gene Hackman) vyšetřuje vraždu tří mírových aktivistů na rasistickém jihu. Film byl natočen podle skutečné události z roku 1964.
Dafoeovu éru "padoušství" zahájila Zběsilost v srdci (1990) Davida Lynche. Tou pro Dafoa také skončilo nekomerční období a v 90. letech si zahrál v několika akčních snímcích: například Bílé písky (1992), Jasné nebezpečí (1994) nebo Nebezpečná rychlost 2: Zásah (1997). Snímek Ve stínu upíra (2000) mu přinesl druhou nominaci na Oscara a k nepřehlédnutí byl také ve Spider-Manovi (2002), kde si - jak jinak - zahrál hlavního zlosyna. Objevil se i v oscarovém hitu Anglický pacient z roku 1996. Na kontě má i mezinárodní divácký hit Prázdniny pana Beana.
Na 51. ročníku karlovarského filmového festivalu v roce 2016 obdržel Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Za roli malíře Vincenta van Gogha v životopisném dramatu U brány věčnosti (2018) získal Zlatého lva na mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách. V roce 2018 obdržel cenu za celoživotní dílo na filmovém festivalu Berlinale.
Dafoe má s režisérkou Elizabethou LeCompteovou syna Jacka. V roce 2005 se oženil s italskou herečkou a režisérkou Giadou Colagrandeovou.
Témata: Willem Dafoe