Hvězdnou kariéru Bruce Willise v polovině 80. let minulého století odstartovala role v komediálně pojatém detektivním seriálu, největší slávu mu ale přinesli různí akční hrdinové. Z jeho filmografie se vymyká zejména psychiatr Malcolm Crowe z mysteriózního dramatu Šestý smysl, který v roce 1999 natočil režisér M. Night Shyamalan.

Role dětského psychiatra sice zpočátku vzbuzovala spíše ironické poznámky filmových publicistů na adresu Willisových hereckých schopností, výsledek však překonal všechna očekávání. Na první pohled nenápadný duchařský thriller se zařadil mezi hity filmové sezóny a dodnes mu patří mu primát Willisova komerčně nejúspěšnějšího snímku.

Willis se objevil také v dalších kritikou příznivě přijatých filmech, podobný part jako v Šestém smyslu už ale nedostal. Režiséři - ať už Quentin Tarantino v Pulp Fiction (1994), Terry Gilliam ve sci-fi 12 opic (1995), Luc Besson v Pátém elementu (1997) nebo Robert Rodriguez a Frankem Millerem v Sin City (2005) - ho ale obsazovali hlavně do známého typu drsňáka. Ať už boxera, vězně vyslaného do minulosti zastavit epidemii, taxikáře z budoucnosti nebo cynického detektiva z komiksu.

Právě role jiného životem zmuchlaného policajta stála před skoro třemi dekádami na začátku Willisovy nadmíru úspěšné akční kariéry. "Nikdo tě nemá rád. Všichni tě nenáviděj. Posereš to. Usměj se, čůráku," říká na začátku Posledního skauta sám sobě po noci strávené v autě soukromý detektiv Hallenbeck. Zkrachovalý chlapík, kterého žena podvádí s jeho dobrým přítelem a vlastní dcera upřímně nenávidí, tehdy potvrdil, že Willis patří mezi vycházející hvězdy akčních filmů.

Příslovečnou "díru do světa" přitom udělal v trochu jiném žánru - detektivním seriálu, pořádně ovšem okořeněném romantikou a humorem. Moonlighting (česky se vysílal jako Měsíční svit, název by se ale měl překládat spíš jako Melouchaření), ve kterém získal roli svérázného soukromého detektiva Davida Addisona. Během pěti sezón (seriál se natáčel mezi roky 1985 a 1989) si Bruce Willis získal přízeň publika i kritiky, odnesl si mimo jiné ceny Emmy nebo Zlatý glóbus.

Hvězdného potenciálu si všimli producenti a po roli v komedii Blakea Edwardse Schůzka naslepo (1987), kde se objevil po boku Kim Basingerová, dostal Willis trochu překvapivě roli v thrilleru Smrtonosná past (1988). Ten - kromě kasovního úspěchu - přinesl i průlom do dosavadních zvyklostí akčních filmů. Willisův John McClane v mrakodrapu plném teroristů není obvyklý nezranitelný superman, ale zmlácený a krvácející chlápek, který má občas docela normální strach.

Úspěch první Smrtonosné pasti, kde si hlavního padoucha Hanse Grubera neodolatelným způsobem zahrál Alan Rickman, přinesl zákonitě pokračování. První z nich už v roce 1990, druhé pak o pět let později, a Willis se díky nim pevně usadil na hereckém výsluní Hollywoodu. Nezůstal přitom jen v těsné škatulce čistě akčního hrdiny, byť někdy - třeba v případě filmu Hudson Hawk (1991) - šlápl trochu vedle. V jeho filmografii je tak dnes k nalezení celá řada komických rolí.

Herec, dnes už s dohladka vyholenou hlavou, se narodil jako Walter Bruce Willis v německém Idar-Obersteinu americkému vojákovi a německé matce. Když mu byly dva roky, rodina se přestěhovala do New Jersey. Po rozvodu rodičů odešel Bruce v 16 letech z domova a živil se jako barman, dělník, obsluha u benzinové pumpy, zkoušel to ale ta jako soukromý detektiv. Zlom v jeho životě nastal, když ho přátelé přemluvili, aby to aspoň zkusil s herectvím.

Témata:

Bruce Willis | stars24.cz

Vstoupit do diskuse