Od nehody na lyžích, při níž utrpěl slavný závodník Formule 1 Michael Schumacher fatální zranění hlavy, uplynulo šest let. Během nich se na veřejnost dostávaly jen kusé informace o tom, v jakém zdravotním stavu se jezdec nachází. K jeho případu se ale vyjádřil i lékař, který o Schumachera pečoval krátce po nehodě, nebo Philippe Menasché, na jehož klinice se jezdec léčil. Ani oni však nepřinesli pozitivní zprávy.

"Nemůžeme říct, že je z nejhoršího venku. Potřebuje čas." S těmito slovy předstoupil 31. prosince roku 2013 před veřejnost a média lékař Jean-Francois Payen. Dva dny poté, co se Schumacher vážně zranil při nehodě na lyžích. Nikdo tehdy netušil, jestli závodník přežije, a jen stěží by někdo mohl odhadovat, jaký bude Schumacherův stav dnes, po šesti letech.

Netušil to ani sám Payen, který o jezdce pečoval, zatímco byl v kómatu. Když o půl roku později veřejnosti oznámil, že Schumacher se probral, jeho fanoušky zaplavila úleva. Alespoň částečná. Nikdo nevěděl, jak na tom závodník bude.

A s jistotou to nikdo neví ani dnes. Informace, které z jeho vily ve Švýcarsku přicházejí, jsou kusé a neúplné. Ale ačkoliv už Payne není jeho ošetřujícím lékařem, byl jedním z mála lidí, kteří měli to privilegium Schumachera vidět a navštěvovat.

Jeho slova pro německý magazín In Touch v záplavě více či méně pravdivých zpráv zapadla, britská média je ale dnes připomněla jako jeden z mála lékařských zdrojů, který může reálně zhodnotit, jak na tom Schumacher je.

Lékař už dříve prozradil, že regenerační doba je jeden až tři roky. A dodal, že Schumacher dosahuje pozitivních pokroků. Fanoušky také poprosil, aby byli trpěliví, a ujistil je, že jeho žena Corina dělá pro svého manžela co nejlepší.

"Ihned si uvědomila závažnost situace. Vše vidí velmi jasně a udělá cokoliv, aby zlepšila jeho stav," uvedl francouzský lékař.

Sedminásobný mistr světa měl být před několika měsíci hospitalizován v nemocnici v Paříži, kde se měl podrobit experimentální léčbě infuzí kmenových buněk na klinice u profesora Philippea Menaschého, lékaře se specializací na buněčnou terapii.

Podle deníku Le Parisien dostával padesátiletý Schumacher do těla infuze kmenových buněk, které mají protizánětlivý účinek. Deník také uvedl, že se nejednalo o první návštěvu této kliniky. Infuze měl údajně podstoupit již dvakrát v loňském roce, kdy jej do nemocnice přivezl vrtulník. Letos byl poprvé transportován sanitkou.

Tyto informace byly následně jinými zdroji popřeny, nyní se ale ukázalo, že se Schumacher léčbě skutečně podrobil. Magazínu to potvrdil sám Philippe Menasché. "Podrobil se buněčné terapii. Od začátku ale bylo jasné, že se nestanou zázraky," uvedl. 

Zatím nejpřesvědčivější informace, které pochází od lidí, kteří se s ním mohli vidět, hovoří o tom, že Schumacher je upoután na vozík. Údajně nemluví a není schopen pohybu, nějakým způsobem ale vnímá svět kolem sebe.

Deník Daily Mail před nějakou dobou zveřejnil informaci, podle které se Schumacherův zdravotní stav zlepšil natolik, že už není připojen na dýchací trubici. A dokonce už ani není upoután na lůžko. Přesto prý ale neustále potřebuje zdravotní péči.

Objevila se ale také zpráva o tom, že Schumacher začal chodit. Ta byla následně popřena a podle dalších informací naopak není schopen ani komunikovat. Jiné zdroje tvrdí, že Schumacher pouze vizuálně vnímá svět kolem sebe. A další naopak říkají, že duševně s námi není.

Jeden ze Schumacherových příbuzných pak v létě médiím řekl, že jezdec sám není schopen pohybu, přesto prý ale nějakým způsobem s okolím komunikuje.

"Když Michaela vezmete na invalidní vozík a posadíte ho před krásné panorama hor s výhledem na jezero, někdy pláče," uvedl zdroj s tím, že bývalý jezdec projevuje v určitých situacích emoce.

Jisté je, že bývalý pilot F1 potřebuje čtyřiadvacetihodinový dohled. Za něj rodina údajně platí v přepočtu asi 3,6 milionu korun týdně. I to ale doprovází dohady. Podle některých začala rodina rozprodávat jeho majetek, aby měla na zaplacení léčby. Další zdroje ale tvrdí, že to není potřeba, protože Schumacher je, či spíše byl před nehodou miliardář.

A fanoušky zaplavují různé dojmy a pocity. Někteří na sociálních sítích neskrývají zklamání a zoufalství nad tím, jestli Schumachera ještě vůbec někdy uvidí. Doufali proto, že aspoň na jeho narozeniny se objeví nějaké, byť malé informace. Ale nic.

Faktem zůstává, že šance na to, že jeho žena Corinna vystoupí na veřejnosti a na rovinu sdělí, jaký je Schumacherův stav, je mizivá. Stejně tak šance na to, že před veřejností vystoupí sám jezdec. Pokud jsou spekulace pravdivé, tak se mu za tu dobu povedlo přesunout se z postele na vozík. Z pohybového hlediska pravděpodobně jediná, byť významná změna.

Jediná poslední informace, která se objevila na veřejnosti, tvrdí že si sám závodník nepřeje, aby se o jeho stavu informovalo. Od té doby se fanoušci nic nového nedozvěděli. Michael zkrátka prý jen pořád bojuje.

Schumachera jsme měli alespoň na krátkou chvíli spatřit v dokumentu, který se o něm připravuje, ten byl ale odložen. Nezbývá proto, než jen doufat, že se někdy jeho stav zlepší natolik, že jej znovu uvidíme.

Témata:

Michael Schumacher | stars24.cz

Vstoupit do diskuse