Britská královna Alžběta II. oslavila letos své už 93. narozeniny a není proto divu, že se stále více spekuluje o tom, co se stane, až zemře. Británie má vypracovaný krizový plán, podle kterého se bude řídit, a ten zasáhne nejen ostrovní království, ale prakticky celý svět.

Jak uvádí britský deník The Guardian, až přijde čas, osobní tajemník jejího veličenstva použije tajný kód, aby oznámil předsedovi vlády, že královna zemřela. Právě premiér by měl být jedním z prvních, kdo se o skonu panovnice dozví.

Až pak se zprávu dozví veřejnost. Královský soukromý sekretář zavolá předsedovi vlády na bezpečnou linku a řekne kód: „London Bridge is Down", tedy „Londýnský most je dole“.

Poté bude stejná kódová zpráva předána vládním činitelům ze 36 dalších zemích, které tvoří Commonwealth, jehož hlavou je právě královna. Jakmile dostanou informaci o smrti panovnice jednotlivé vlády, média budou moci informovat veřejnost.

V době sociálních sítí je pravděpodobné, že se lidé zprávu dozvědí prostřednictvím Twitteru nebo Facebooku nebo zpravodajské zprávy zveřejněné některou ze světových tiskových agentur.

Hlasatelé zpráv budou muset informaci oznámit oděni v černém a na bránu Buckinghamského paláce bude zavěšena černá vlajka. Následovat bude 12 dní oficiálního smutku, na které naváže pohřeb ve Westminsterském opatství.

V čele britského Společenství (Commonwealth) následně stane její syn, princ Charles. Shodli se na tom vedoucí představitelé členských zemí Commonwealthu při své vrcholné schůzce v Londýně.

Ačkoli je Charles dědicem britské koruny a po královně nastoupí na trůn, úloha v čele Společenství dědičná není, a jeho nástup na toto místo proto automatický není. Podle stanice BBC dokonce zazněly názory, že by se v této úloze mohlo střídat 53 šéfů členských států.

Nicméně se schválením Charlese jako budoucí hlavy Commonwealthu se počítalo. Zvláště když královna dala najevo, že její "upřímné přání" je, aby se po ní Charles této úlohy "jednoho dne" ujal. Navíc prince již dříve v této záležitosti podpořila Mayová a také kanadský premiér Justin Trudeau.

Témata:

Královna Alžběta II. | královská rodina (gbr) | Velká Británie | stars24.cz

Vstoupit do diskuse