Svět přišel v roce 2023 o jednu z největších zpěvaček všech dob. Zemřela Tina Turner (†83)

Tina Turner

Autor: Libor Frýdl

1. ledna 2024 14:47

Tina Turner, původním jménem Anna Mae Bullock, byla americká zpěvačka, skladatelka, tanečnice a herečka, která se stala jednou z nejvýraznějších a nejúspěšnějších osobností ve světě hudby. Narodila se 26. listopadu 1939 v Nutbush a byla jednou z největšách světových hvězd, která v roce 2023 zemřela.

Tina Turner začala svou kariéru v hudbě ve druhé polovině 50. let jako součást dua Ike & Tina Turner. S manželem Ikeem Turnerem nahrála několik hitů, jako je "A Fool in Love" a "River Deep – Mountain High." Jejich život byl však poznamenán násilným vztahem, a v roce 1976 se Tina rozhodla opustit Ikea a začít sólovou kariéru.

Její sólová dráha se stala jedním z nejvýraznějších příběhů úspěchu v historii hudby. V roce 1984 vydala album "Private Dancer," které jí přineslo obrovský komerční úspěch a vyneslo hitové singly, včetně "What's Love Got to Do with It." Toto album jí vyneslo čtyři Grammy Awards a stalo se průlomem v její sólové kariéře.

Její energické vystupování a neuvěřitelný hlas z ní udělaly jednu z nejrespektovanějších interpretek rocku a popu. Tina Turner vystupovala s výrazným stylem, kombinujícím rock, pop, R&B a soulovou hudbu. Její scénická přítomnost byla nesmírně silná, a to jak při dynamických tanečních vystoupeních, tak při hlubokých a emotivních baladách.

Dalšími úspěšnými singly byly písně jako "We Don't Need Another Hero," "Simply the Best," "Steamy Windows" a "GoldenEye." Tina Turner nadále ovlivňovala hudbu i ve druhé polovině své kariéry, a to až do jejího oficiálního odchodu do důchodu v roce 2009.

Mimo hudbu se Tina objevila i ve filmu a na divadle. V roce 1993 byla uvedena do Rock and Roll Hall of Fame a získala mnoho dalších ocenění a čestných titulů za svůj přínos hudbě a kultuře.

Její biografie "I, Tina," kterou napsala spolu s kurátorem Rolling Stone Magazinu Kurtisem Williamsem, detailně popisuje nejen její profesionální kariéru, ale také osobní výzvy a vítězství, včetně obtížného vztahu s Ikem Turnerem.

Tina Turner se stala ikonou, která nejen překonala nesčetné obtíže, ale i vytvořila nezaměnitelný hudební odkaz. Její hlas, charisma a příběh inspirovaly mnoho umělců a fanoušků po celém světě. Zemřela 24. května 2023 ve věku 83 let po dlouhé nemoci ve svém domě v Kusnachtu nedaleko Curychu ve Švýcarsku.

Témata: Tina Turner