Roman Polanski půjde k soudu! Je obviněn ze znásilnění nezletilé!

Roman Polanski, autor: Georges Biard

Autor: Libor Frýdl

17. března 2024 11:16

Francouzský režisér polského původu Roman Polanski předstoupí v srpnu příštího roku před soud v Los Angeles, aby se v rámci civilního řízení zodpovídal za údajné znásilnění nezletilé osoby, ke kterému mělo dojít v roce 1973.  

V žalobě se uvádí, že Polanski svou oběť jako teenagerku vzal k večeři do restaurace v Los Angeles. Dal jí napít tequilu a když se opila, odvezl ji k sobě domů, kde jí svlékl šaty a začal ji sexuálně napadat, "což jí způsobilo obrovskou fyzickou, emocionální bolest a utrpení."

Žena, jejíž věk se neuvádí, přišla s obviněními proti Polanskému poprvé v roce 2017, tehdy byla identifikována jako Robin.

Gloria Allredová, která zastupovala i oběti filmového producenta Harveyho Weinsteina a dalších lidí ze showbyznysu, kteří začali být stíháni během éry #MeToo, připustila, že Polanski se může k jednání nedostavit.

Jeho jednání však bude pro její klientku, která je v žalobě jmenována jako Jane Doeová, šancí dovolat se spravedlnosti za údajný sexuální útok z roku 1973.

Polanski, kterému je nyní 90 let, je dlouhodobě kontroverzní postavou. Někteří sice odbivují jeho filmové schopnosti, opěvují jeho tvůrčího génia, zatímco jiní trvají na tom, že byl vždy sexuálním predátorem. Koncem 70. let Polanski utekl z USA - stalo se tak v době, kdy čekal na rozsudek za napadení Samanthy Geimerové, kterou jako 13letou zdrogoval a znásilnil. Geimerová následně Polanského bránila a loni se s ním nechala vyfotografovat.

Témata: Roman Polanski