Robert de Niro. Ikona nejen mafiánských filmů slaví 80. narozeniny!

Robert de Niro

Autor: Libor Frýdl

17. srpna 2023 15:31

Robert De Niro je ikonickým jménem ve světě filmu. Jeho nezaměnitelný talent, charisma a záběr v rolích mu zajistily místo mezi nejvýznačnějšími osobnostmi v historii kinematografie. Narodil se 17. srpna 1943 v New Yorku do rodiny, která byla sama spojena s uměním - jeho otec byl malířem.

Jeho kariéra začala na divadelních prknech, ale brzy se přesunula na filmové plátno. De Niro se proslavil svými skvělými hereckými výkony a všestranností, která ho vedla k úspěchu v různých žánrech. Ztvárnil mnoho ikonických postav, od gangsterů až po dramatické postavy s psychologickou hloubkou.

Jeho spolupráce s režisérem Martinem Scorsesem byla zásadní pro oba umělce a přinesla klasická díla jako "Taxikář" nebo "Mys hrůzy". De Nirova schopnost vtělit se do rolí ho katapultovala mezi nejrespektovanější herce své doby. Získal dvě Oscary, první za roli ve filmu "Kmotr II" a druhý za hlavní roli v "Taxikáři".

Jeho odkaz v kinematografii je nezaměnitelný. Mezi jeho nejslavnější filmy patří "Mafiáni", "Lovec jelenů", "Irčan", "Příběh z Bronxu" a "Casino". Jeho schopnost přenášet emoce a hmatatelně oživovat postavy udělaly z něj legendu a jeho jméno se stalo synonymem pro kvalitu.

De Niro nezůstal omezený jen na film. Je také producentem a režisérem. Založil Tribeca Film Festival, což je jedno z nejvýznačnějších filmových událostí na světě. Kromě toho byl De Niro aktivním hlasem ve společenských a politických otázkách.

Díky svým příběhům a výkonům je Robert De Niro váženým hercem a kulturní ikonou. Jeho vliv na filmový průmysl zůstává nevyčíslitelný a jeho jméno je spojeno s kvalitním uměním a nezapomenutelnými výkony, které zanechaly stopu v srdcích diváků po celém světě.
 

Témata: Niro Robert de