Herečka Regina Rázlová se vrací na filmová plátna s velkou hlavní rolí. Režisér Petr Slavík ji obsadil do filmu, v němž čerpá inspiraci ze zkušeností vlastní rodiny. V Interview ČT24 Rázlová prozradila o snímku Tancuj, Matyldo, že nemá jít o naučný film, ale o vyprávění příběhu. V tragikomickém díle ztvárnila postavu ženy, která zápasí s Alzheimerovou chorobou. Snímek, vytvořený v koprodukci s Českou televizí, bude mít premiéru 30. listopadu v kinech.
Do kin dnes přichází nový český film Tancuj Matyldo, kde v hlavní roli vyniká šestasedmdesátiletá Regina Rázlová. Zajímavý je nejen příběh její filmové postavy, která se potýká s Alzheimerovou chorobou, ale také její skutečný životní osud. Herečce se mimo jiné rozpadlo manželství, čelila rodinným tragédiím a také strávila čas ve vězení či psychiatrické léčebně.
Rázlová patřila v době vrcholné popularity mezi nejhezčí a nejžádanější herečky, aniž by diváci měli tušení o jejím komplikovaném osudu. Například se provdala za spolužáka z DAMU Petra Štěpánka, jenže vztah vydržel necelý rok. "Zlomil mi srdce, to mi moc let trvalo, než jsem se z toho vydýchala," uvedla herečka v televizním cyklu 13. komnata.
Nevyšlo ani druhé manželství s Petrem Olivou, takže zůstala sama na dvě děti. Ve zmíněném pořadu si posypala popel na hlavu, když se svěřila, že otce obou potomků štvala svou nezávislostí. Dokonce pak odmítala přijímat alimenty.
Rázlovou ovlivnila také rodinná zátěž, protože její otec Stanislav byl historicky prvním předsedou vlády České socialistické republiky. Rázl skončil ve funkci s nástupem normalizace, protože odsoudil invazi a následnou ruskou okupaci a nechyběl na pohřbu Jana Palacha.
Osud tomu navíc chtěl, aby to vypadalo, jako by se Rusové mstili. Bratr herečky totiž nepřežil tragickou událost, když byl sražen autem sovětských vojáků. Rázlová se tou dobou prosadila v Národním divadle, kde jí po roce 1989 pšenka nekvetla. Přestala totiž být obsazována a panovala snaha ji přimět k odchodu.
Zlom nastal v polovině 90. let, kdy s otcem a dětmi založila sklářskou firmu Skloexport. Zprvu především reprezentovala, ale časem se zní stala předsedkyně představenstva a majoritní vlastnice firmy. Jenže část spolumajitelů podala trestní oznámení kvůli údajnému vytunelování společnosti. Případem se začala zabývat policie a herečka skončil při návratu ze zahraničí v poutech.
Následovalo jedenáct příšerných měsíců v malé cele o pouhých dvou metrech a s kovovou postelí a dírou do země místo záchodu. Zdravotní stav i psychika Rázlové hodně trpěly, takže se po propuštění ocitla v psychiatrické léčebně. Diagnostikována jí byla roztroušená skleróza.
"To už táta nevydržel, to mu puklo srdce. Rodina se už nikdy nesešla dohromady," komentovala filmová hvězda další rodinou tragédii v 13. komnatě. Následně navíc zemřel její třetí manžel.
A o čem je film "Tancuj Matyldo"?
Když někdejší barová zpěvačka Matylda, hlavní hrdinka filmu, onemocní Alzheimerovou chorobou, převrátí nová situace život vzhůru nohama celé rodině. Pro syna, uzavřeného a pravidla uznávajícího exekutora, je soužití s bohémskou matkou katastrofou, péče se tedy ujme Matyldin vnuk, jehož tvůrci popisují jako nezodpovědného floutka.
Zdůrazňuje, že film téma uchopil jako tragikomedii. „Není to tragický film, kterého je třeba se bát, jako je třeba se bát té choroby. Rozhodně to není nic depresivního,“ říká. V každém temném kusu musí podle ní být světlo a ve světlém kousek tmy, aby byly ze života. Informuje ČT24.
Film čerpá přímo ze skutečného života, kdy scenáristka Nataša Slavíková zpracovala své zkušenosti s matkou, která bojovala s Alzheimerovou chorobou. Zfilmování této intimní tematiky se ujal manžel Natašy, režisér Petr Slavík. Reginu Rázlovou oslovili s přesvědčením, že se nebojí ponořit hluboko do příběhu. Herečka přijala roli jako možnost navázat na své začátky, včetně svého pravděpodobně nejznámějšího výkonu v komedii "Utrpení mladého Boháčka".
Témata: Regina Rázlová film Tancuj Matyldo