PRVNÍ SLOVA dcery po smrti Laufera (†84): PRAVDA o jeho zdravotních potížích!

Yvetta Blanarovičová a Josef Laufer

Autor: Pavel Krejčí

23. dubna 2024 9:19

Česko se loučí s Josefem Lauferem, který o víkendu po dlouhém pobytu v nemocnici odešel na věčnost. Celé čtyři roky za ním docházela jediná dcera Ester, která se nyní vyrovnává s jeho úmrtím. Dokonce se poprvé ozvala. 

Ester Lauferová nejprve poděkovala zdravotníkům z pražské motolské nemocnice za dlouhodobou, náročnou a obětavou péči o tatínka. "Nikdy nedokáži slovy vyjádřit vděk, který cítím k nim, ale i k ostatním zdravotníkům ze zařízení, v nichž za čtyři roky také pobýval," uvedla pro extra.cz. 

Dcera zpěváka prozradila, že zemřel na zástavu srdce. A rozhodla se uvést některé věci na pravou míru. "Čtyři roky byl v kómatu, ze kterého se neprobral. Byl to vegetativní stav. Nebyl na přístrojích, ale neprobral se k vědomí. V každém případě nebyl v umělém spánku," sdělila.

"Tatínek bojoval statečně. Ale postupně slábl. Vyhrát to nemohl, takže jsem ráda, že už to nemusí dál podstupovat. A já se s tím časem vyrovnám, i když mi zemřel táta a na to se nikdy nedá připravit," dodala Lauferová.

Čtěte také

Laufer se narodil ve francouzském Sables d'Olonne v srpnu 1939. Otec pocházel ze Slovenska a živil se jako lékař, maminka byla rodilá Španělka. Jejich umělecky nadaný syn se dostal do tehdejšího Československa až v roce 1947. 

Během vojenské základní služby začal s ochotnickým divadlem a režií, po absolvování vojny začal hostovat v Divadle ABC. V roce 1965 absolvoval herectví na DAMU. Následně začal vystupovat v muzikálech, filmech či televizních pořadech. Rozběhla se mu i kariéra popového zpěváka. S tou je však spojena i velká kontroverze kolem písně Dopis Svobodné Evropě, kterou nazpíval v roce 1976 na oslavu tajného agenta Minaříka.

Laufer byl ženatý, s kostýmní výtvarnicí Irenou Greifovou měl dceru Ester, která za otcem v posledních letech docházela do nemocnice, kde ležel v umělém spánku po operaci, kterou absolvoval v březnu 2020.

Témata: Josef Laufer