Proč Pavel Novotný zůstává v ODS? Nečekaná slova o odpuštění!

Pavel Novotný 2

Autor: Pavel Krejčí

12. června 2024 9:36

Pavel Novotný je i po včerejšku členem vládní ODS, ačkoliv mělo podle očekávání dojít k jeho vyloučení ze strany výkonnou radou. Místo toho se řešily výsledky eurovoleb. Jeden z poslanců posléze vystoupil, proč se osud Novotného nakonec neřešil. 

Předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda řekl novinářům, že návrh na vyloučení ani nepodal. "Přestože překročil hranice slušnosti, zaznamenal jsem jeho veřejný projev omluvy, lítosti i odpovědného závazku odpracovat sto hodin na onkologickém pracovišti. Musíme umět odpouštět," uvedl na adresu Pavla Novotného. 

Novotného setrvání ve straně se řešilo kvůli výrokům na adresu Aničky Slováčkové, dcery hudebníka Felixe Slováčka a herečky Dády Patrasové, která opakovaně bojuje se zákeřnou rakovinou. Kritice ho podrobil například poslanec Marek Benda. Novotný později příspěvek o Slováčkové ze sociální sítě smazal a omluvil se.

Čtěte také

"Za chyby se platí. To, co jsem předvedl, je neodpustitelné. Jestli je to na vyhazov ze strany, od toho máme výkonnou radu. Bude mi to líto. Ale zasloužím si to a život půjde dál," uvedl starosta před časem na sociální síti X.

Výroky se už dříve zabývalo předsednictvo ODS, které je označilo za lidsky nepřijatelné a neslučitelné se členstvím ve straně. Například ministr financí a místopředseda strany Zbyněk Stanjura před časem v pořadu Otázky Václava Moravce řekl, že by uvítal, kdyby se Novotný rozhodl sám odejít.

Náměstkyně pražského primátora Alexandra Udženija ale už před úterním jednáním naznačila, že vyloučení Novotného není na pořadu dne. "Ano, Pavel to přehnal. Ano, Pavel se omluvil. A ano, Pavel to udělá znova. Ale nemyslím si, že by Výkonná rada měla jednat o starostovi Řeporyjí. Myslím, že jsou na programu daleko důležitější témata - třeba určitá sebereflexe po proběhlých volbách," napsala na síti X.

Témata: Pavel Novotný ODS