Princezna Kate terčem dezinformátorů, co poslouchají Kreml! Britové budou zuřit

Vévodkyně Kate

Autor: Pavel Krejčí

30. března 2024 17:28

Včera uplynul týden od chvíle, kdy se svět dozvěděl pravdu o zdravotním stavu princezny Kate. Manželka následníka britského trůnu odhalila, že má rakovinu. Do té doby se na sociálních sítích šířily nejrůznější spekulace, teorie i konspirace. Podle nejnovějších zjištění v tom měli prsty i Rusové. 

"Máte velké množství spekulací, které vytvářejí skvělý prostor, pokud jste zahraniční aktér a chcete se zapojit. Je to ideální situace, opravdu," vysvětlil expert na dezinformace Martin Innes z Cardiff University pro CNN

Innes se svým týmem výzkumníků spojil 45 účtů na sociálních sítích, které šířily lživá tvrzení o princezně Kate, s dezinformační kampaní vedenou Kremlem, která slouží i k šíření konspirací o válce na Ukrajině či o francouzském prezidentovi Emmanuelu Macronovi. Moskva se tak podle experta snaží destabilizovat nepřátele Ruska a podkopat důvěru v jejich instituce.

"Ty účty nevytvářely vlastní originální příspěvky, ale komentovaly příspěvky o příběhu princezny z Walesu," vysvětlil Innes. 

Dvaačtyřicetiletá Kate ve zveřejněném videu uvedla, že plánovaná lednová operace břicha byla úspěšná. Podle jejích slov se původně předpokládalo, že nejde o onkologický problém. Poslední testy ho však odhalily. 

"Byl to, samozřejmě, obrovský šok a spolu s Williamem jsme dělali všechno pro to, abychom to zpracovali a zařídili se s ohledem na naši rodinu," uvedla trojnásobná matka. Lékaři jí doporučili, aby se podrobila chemoterapii. V současnosti je léčba v počáteční fázi. "Trvalo mi, než jsem se zotavila z této těžké operace a mohla začít léčbu," vysvětlila. 

Kensingtonský palác nezveřejnil, s jakým typem rakoviny se princezna potýká. Monarchie přitom zdůraznila, že i ona má v otázkách svého zdraví právo na soukromí. 

Princezna z Walesu není jediným členem královské rodiny, kterému byla v poslední době diagnostikována rakovina. Léčbu momentálně podstupuje i sám král Karel III. 

Témata: Kate Middleton Rusko dezinformace Velká Británie královská rodina (gbr)