Princ Harry už zná vyčíslení své výhry u soudu! Kolik dostane od vydavatele novin?

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry a Meghan.

Autor: Pavel Krejčí

9. února 2024 16:04

Princ Harry se dohodl na mimosoudním vyrovnání s vydavatelstvím Mirror Group Newspapers (MGN) v kauze nelegálních odposlechů. V pátek to u soudu oznámil Harryho právní zástupci, odškodnění má podle něj značnou výši. 

Harryho právní zástupce David Sherborne sdělil soudu, že MGN souhlasí s vyplacením odškodného a uhrazením veškerých nákladů souvisejících se soudem, uvedla BBC. Konkrétně má jít o částku ve výši zhruba 400 tisíc liber (11,8 milionu korun). Mluvčí vydavatelství potvrdil uzavření dohody a připomněl již dřívější omluvu. 

Londýnský soud už v prosinci rozhodl, že Harry se stal obětí nezákonného shromažďování informací ze strany vydavatelství. Společnost mu podle rozsudku měla zaplatit odškodné ve výši alespoň 140 tisíc liber (přes 3,9 milionu korun). Princ požadoval 440 tisíc liber, tedy více než 12 a půl milionu korun. 

Soudce Timothy Fancourt dospěl k závěru, že hackování telefonů bylo u MGN "rozšířené a obvyklé" po dobu mnoha let. Integrální součástí systému shromažďování informací byli soukromí detektivové. Vedení vydavatelství podle něj o způsobu práce vědělo. 

Harry ve sporu tvrdil, že byl terčem pro média ze zmíněné skupiny od roku 1996, přičemž za následujících patnáct let o něm vyšlo přes 140 článků na základě nezákonně získaných informací. Soud zohlednil jen 33 textů. 

Princ se v rámci této kauzy stal prvním zástupcem královské rodiny za 130 let, který vypovídal u soudu. Stalo se tak v červnu loňského roku. Společně s ním žalovali vydavatelství herci, sportovci a další známé osobnosti. 

Témata: Princ Harry soudy Velká Británie