Princ Harry už má jasno: Bylo to za hranou zákona, řekl soud! Kdo komu zaplatí miliony?

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry a Meghan. 3

Autor: Pavel Krejčí

15. prosince 2023 13:53

Princ Harry v pátek dosáhl částečného vítězství ve sporu s vydavatelstvím deníku Daily Mirror, které obvinil z nabourání se do telefonické komunikace a dalších nezákonných činů. Vydavatele společně s ním zažalovaly další desítky slavných osobností, o nichž měla média nezákonně shromažďovat informace mezi lety 1991 až 2011. 

Londýnský soud rozhodl, že Harry se stal obětí nezákonného shromažďování informací ze strany vydavatelství Mirror Group Newspapers (MGN). Společnost mu má zaplatit odškodné ve výši 140 tisíc liber (přes 3,9 milionu korun), uvedl web DW. Princ požadoval 440 tisíc liber, tedy více než 12 a půl milionu korun. 

Soudce Timothy Fancourt dospěl k závěru, že hackování telefonů bylo u MGN "rozšířené a obvyklé" po dobu mnoha let. Integrální součástí systému shromažďování informací byli soukromí detektivové. Vedení vydavatelství podle něj o způsobu práce vědělo. 

Harry ve sporu tvrdil, že byl terčem pro média ze zmíněné skupiny od roku 1996, přičemž za následujících patnáct let o něm vyšlo přes 140 článků na základě nezákonně získaných informací. Soud zohlednil jen 33 textů. 

Princ se stal prvním zástupcem královské rodiny za 130 let, který vypovídal u soudu. Stalo se tak v červnu letošního roku. Společně s ním žalovali vydavatelství herci, sportovci a další známé osobnosti. 

Mladší syn současného britského krále Karla III. v prohlášení uvedl, že je spokojený s výsledkem sporu. Úřady vyzval, aby vydavatelství MGN dále vyšetřovaly a vznesly další obvinění. 

Témata: Princ Harry soudy Velká Británie