Princ Harry u soudu PROHRÁL! Novinám musí zaplatit statisíce korun!

Princ Harry 6

Autor: Libor Frýdl

13. prosince 2023 19:32

Princ Harry prohrál právní bitvu proti vydavateli deníku The Mail. Podle rozhodnutí soudu mu nyní musí vyplatit téměř 50 tisíc liber, tedy téměř jeden a půl milionu korun.

Nejvyšší soud v Londýně nařídil Harrymu, aby zaplatil právní náklady, které vznikly vydavateli deníku Mail on Sunday. Stalo se tak poté, co princ neuspěl ve snaze o mimosoudní vyrovnání s vydavatelem deníku.

Soudce uvedl, že pokud by se obě strany nemohly dohodnout na částce, bude třeba posoudit právní náklady. Harry by měl tedy zaplatit 48 447 liber na účet protistrany do konce letošního roku.

Harry žaloval Mail On Sunday kvůli článku, ve kterém redaktoři deníku uvedli, že se Harryho PR asistenti snažili překroutit spor s ministerstvem vnitra. To vedlo k rozhodnutí o snižení nákladů na jeho policejní ochranu financovanou daňovými poplatníky.  

Ministerstvo dříve uvedlo, že policisté nejsou a nebudou pronajímáni jako soukromá ochranka bohatých. Harry totiž tvrdil, že má na policejní ochranku nárok stejně, jako když si fotbalové kluby platí policisty, kteří udržují pořádek na zápasech.

Harry měl původně nárok na policejní ochranu před odchodem z královské rodiny a Velké Británie, ale ministerstvo vnitra později rozhodlo o jejím odebrání. Od té doby se spoléhá na soukromou bezpečnostní agenturu, která však nemá dostatečné pravomoci.

Čtěte také

V právním sporu týkajícím se ochrany prince Harryho tvrdí jeho právnička Shaheed Fatimaová, že k odebrání ochranky došlo nezákonně a nespravedlivě. Fatimaová zdůraznila, že v tomto případě jde o právo na bezpečnost a ochranu jednotlivce, které by nemělo být narušováno.

Ochranný výbor RAVEC, odpovědný za schvalování ochrany členů královské rodiny a veřejných činitelů, podle ní nedodržel své vlastní zásady a nevysvětlil princovi, proč mu byla ochranka odebrána. Princ Harry má za to, že by mu měla být nadále poskytnuta státní ochrana kvůli možným hrozbám.

Harry podle serveru New York Post vzkázal, že Velká Británie je stále jeho domov. "Je to místo, kde chci, aby se mé děti cítily jako doma stejně jako v USA, kde žijí nyní. To však nelze, pokud je nelze v této zemi ochránit," uvedl. 

"Nemohu nechat mou manželku čelit takovému nebezpečí a díky mým zkušenostem nejsem ochoten vystavit nebezpečí ani sebe. Pro mou manželku i pro mě bylo velmi smutné, když jsme byli přinuceni vzdát se našich funkcí v královské rodině a opustit tuto zemi," doplnil princ Harry.

Témata: Princ Harry Media