Princ Harry cítí vůči princezně Dianě jednu zásadní povinnost!

Princ Harry 4

Autor: Libor Frýdl

24. října 2023 17:21

Britský princ Harry tvrdí, že cítí povinnost pokusit se dokončit práci své zesnulé matky, princezny Diany, ohledně boje proti viru HIV a stigmatizaci nemoci AIDS. Vyzval také, aby se lidé nechali testovat na toto onemocnění.  

Diana si v roce 1987 v londýnské nemocnici potřásla rukou s pacienty s AIDS. Slavné gesto se považuje za milník v boji proti stigmatizaci lidí s touto chorobou. Na kampani proti AIDS se později podílel i sám Harry.

"Práce mé matky nebyla dokončena," řekl bývalému kapitánovi velšské ragbyové reprezentace Garethu Thomasovi, který v roce 2019 oznámil, že je HIV pozitivní.

"Cítím povinnost pokusit se v tom pokračovat, jak jen to bude možné. Víte, nikdy ji nebudu moci zastoupit, zejména v této konkrétní oblasti, kvůli tomu, co dělala, za čím stála a jak hlasitě se k této problematice vyjadřovala," řekl Harry.

Světová zdravotnická organizace (WHO) odhaduje, že na konci roku 2020 žilo s virem HIV přibližně 38 milionů lidí a že si onemocnění doprovázející nemoc AIDS od jejího prvního výskytu v 80. letech vyžádala více než 36 milionů životů.

Témata: Princ Harry hiv Lady Diana