Před rokem zemřela Hana Zagorová. Na její počest vyjde bankovka!

Hana Zagorová 6

Autor: Libor Frýdl

26. srpna 2023 9:27

Na památku zpěvačky Hany Zagorové, která zemřela před rokem necelé dva týdny před svými šestasedmdesátými narozeninami, bude vydána zvláštní bankovka. Její vzhled a portrét zpěvačky byly vytvořeny grafikem a rytcem Václavem Fajtem, který má rovněž podíl na designu současných českých bankovek. 

Tato pamětní bankovka bude dostupná za cenu 2990 korun. "Kdyby to Hanka mohla vidět, jistě by byla potěšená. Bankovka je opravdu krásná, a když mě autorka projektu Jitka Větrovská oslovila, neměl jsem žádné pochybnosti," řekl Štefan Margita novinářům. 

Bankovka bude vydána Státní tiskárnou cenin na výročí zemřelé zpěvačky, tedy dnes 26. srpna. Zakoupit ji bude možné na webové stránce www.hankazagorova.cz. Cena stanovená na dnešní tiskové konferenci platí do 30. září; poté se zvýší o 500 korun a od 1. ledna následujícího roku bude stát 3990 korun.

Pamětní bankovka v podobě listu bude omezená sérií 10 000 kusů, rozdělených do sérií H, A, N, K, A, z nichž každá obsahuje 2000 kusů. Tyto série se lehce liší například v barvě pozadí.

Na přední straně pamětního listu dominuje portrét Hany Zagorové, doprovázený růžemi. Na této straně se rovněž nachází symbol gramofonové desky, který byl aplikován horkým ražením. Na rubu bankovky je zařazen ochranný prvek v podobě textu napsaného mikroskopickým písmem. Tento text obsahuje slova z písní Hany Zagorové. Pod UV lampou na přední straně bankovky lze odhalit další motivy, jako je Haničin podpis, číslo 75, mikrofon a růže.
 

Témata: Hana Zagorová štefan margita