Poslední rozloučení s Josefem Lauferem (†84): Šlo o oslavu jeho života!

Josef Laufer (autor: Andrea Vernerová) 2

Autor: Jan Hrabě

25. dubna 2024 12:21

Rodinní příslušníci a přátele se ve čtvrtek před polednem rozloučili s populárním hercem a zpěvákem Josefem Lauferem, který zemřel o uplynulém víkendu. Bylo mu 84 let. Laufer strávil poslední čtyři roky života v kómatu na nemocničním lůžku. 

Poslední rozloučení v motolském krematoriu v Praze uspořádala zpěvákova dcera Ester, která v úvodním vzkazu zmínila, že smuteční obřad je oslavou života jejího otce. S Lauferem se přišli rozloučit například hudební skladatel Ondřej Soukup, zpěvačka Leona Machálková či režisér Zdeněk Troška.

Laufer se narodil ve francouzském Sables d'Olonne v srpnu 1939. Otec pocházel ze Slovenska a živil se jako lékař, maminka byla rodilá Španělka. Jejich umělecky nadaný syn se dostal do tehdejšího Československa až v roce 1947. 

Během vojenské základní služby začal s ochotnickým divadlem a režií, po absolvování vojny začal hostovat v Divadle ABC. V roce 1965 absolvoval herectví na DAMU. Následně začal vystupovat v muzikálech, filmech či televizních pořadech. Rozběhla se mu i kariéra popového zpěváka. S tou je však spojena i velká kontroverze kolem písně Dopis Svobodné Evropě, kterou nazpíval v roce 1976 na oslavu tajného agenta Minaříka.

Laufer byl ženatý, s kostýmní výtvarnicí Irenou Greifovou měl dceru Ester, která za otcem v posledních letech docházela do nemocnice, kde ležel v umělém spánku po operaci, kterou absolvoval v březnu 2020.

Témata: Josef Laufer