Poslední královna na světě odchází. Dánsko zveřejnilo program abdikace Markéty II.

Markéta II. při proslovu

Autor: Libor Frýdl

9. ledna 2024 20:59

Dánská královská rodina zveřejnila detailní program nadcházející výměny panovníka, která se očekává během víkendu. Královna Markéta II., která odstupuje, a její syn, korunní princ Frederik, který se stane novým králem, se v neděli vydají z královského sídla Amalienborg do paláce Christiansborg, vládní budovy v Kodani.

Královna Markéta II. pojede kočárem kolem 13:37, zatímco korunní princ Frederik, doprovázený svou manželkou korunní princeznou Mary a nejstarším synem princem Christianem, dorazí automobilem o dvě minuty dříve.

Královna podepíše prohlášení o abdikaci na setkání s vládou, což znamená změnu majitele trůnu. Následně ji odvezou zpět do Amalienborgu kolem 14:15.

V 15:00 nový král Frederik X. vystoupí na balkon paláce Christiansborg, kde premiérka Mette Frederiksenová oficiálně oznámí změnu panovníka. Král přednese projev k lidu a bude následovat dělové salvy v kodaňském přístavu.

V Amalienborgu bude spuštěna královská vlajka a v paláci nového panovníka ji vztyčí. Ve 15:30 se nový král a královna vrátí do Amalienborgu v kočáru, kde budou vítáni tisíci Dány.

Abdikace královny Markéty II. byla oznámena v jejím novoročním projevu 31. prosince 2023. Odstoupí po 52 letech panování, a od smrti britské královny Alžběty II. se stala nejdéle vládnoucí panovnicí v Evropě, jedinou královnou na světě a nejdéle úřadující ženou v čele státu.

Témata: dánsko Markéta II.