Novinky z Británie: Karel III. troufale vzdoruje rakovině! Tohle nikdo nečekal

Král Charles III.

Autor: Pavel Krejčí

1. června 2024 13:25

Začíná červen, kdy se upřou zraky celé Británie ke královské rodině s ohledem na Trooping the Colour, tedy vojenskou přehlídku u příležitosti narozenin panovníka. Jak známo, králi Karlovi III. byla letos diagnostikována rakovina. Na akci by přesto neměl chybět, i když leccos bude tentokrát jinak.

Agentura AFP s odvoláním na britská média uvedla, že Karel III. se přehlídky v sobotu 15. června zúčastní. Nebude však na koni, ale v královském kočáru. Nejistá je účast nemocné princezny Kate. Podle deníku Mirror se nezúčastní nácviku, protože se musí soustředit na léčbu rakoviny. 

Loni se přehlídka do dějin zapsala mimo jiné tím, že monarcha poprvé od roku 1986 seděl na koni. Před téměř čtyřiceti lety to byla královna Alžběta II., která předloni zemřela v úctyhodném věku 96 let. 

Současný král se v uplynulých týdnech začal znovu objevovat častěji na veřejnosti, přestože se sám léčí s onkologickým onemocněním. Navštívil například výstavu květin v Chelsea. Příští týden dokonce odcestuje do zahraničí, konkrétně do Francie na oslavy 80. výročí vylodění v Normandii. Půjde o jeho první zahraniční cestu od oznámení diagnózy. 

Přehlídka Trooping the Colour se s ohledem na počasí koná tradičně v červnu, přestože Karel III. má narozeniny až v polovině listopadu. Britští panovníci ale narozeniny oslavují dvakrát - veřejně a soukromě. 

Témata: Král Charles III. (Karel III.) královská rodina (gbr) Velká Británie