Novinka v životě obyčejných Britů: Už zaplatí Alžbětou II. i Karlem III.

Karel III. si prohlédl nové britské bankovky.

Autor: Pavel Krejčí

5. června 2024 19:22

Britové ve středu začali platit novými bankovkami, které reflektují předloňské střídání stráží v Buckinghamském paláci. Neznamená to však, že by lidé museli urychleně jít vyměňovat peníze s podobiznou zesnulé královny Alžběty II.

Význam dnešního dne připomněl i britský velvyslanec v ČR Matt Field. "V Británii dnes vstupují do oběhu nové bankovky všech nominálních hodnot s portrétem krále Karla III. Původní bankovky se zesnulou královnou Alžbětou II. se budou používat i nadále," napsal na sociální síti X.

Královská rodina před dvěma měsíci prostřednictvím sociálních sítí informovala, že králi byly představeny první bankovky s jeho podobiznou během návštěvy guvernéra Bank of England Andrewa Baileyho a jeho kolegyně Sarah Johnové. 

Monarchie zmínila, že Bank of England vůbec poprvé v historii mění podobiznu panovníka na bankovkách, protože královna Alžběta II. se v roce 1960 stala prvním britským monarchou na papírovém oběživu. 

Bailey představil králi bankovky v hodnotě 5, 10, 20 a 50 liber. Karel III. pochválil jejich design, který se kromě změny podobizny nijak nemění. Na druhé straně budou nadále portréty osobností, například válečného premiéra Winstona Churchilla nebo spisovatelky Jane Austenové. 

Témata: Král Charles III. (Karel III.) peníze Velká Británie