Posledního červencového dne oslavil Bolek Polívka půlkulaté 75. narozeniny. Oslava nemohla proběhnout nikde jinde než v Brně, s nímž je populární herec neodmyslitelně spjatý. Odehrávala se ale v zajímavých kulisách.
Oslava totiž měla formu více než dvouhodinové projížďky tramvají ulicemi jihomoravského města. S Polívkou se jí zúčastnili kamarádi, manželka Marcela či dcera Mariana, přistoupila i brněnská primátorka Markéta Vaňková.
"V Brně žiju celý svůj dospělý věk. Od osmnácti. A proč jsem z něj neodešel? Jednoduše řečeno nebylo zapotřebí," vysvětloval slavný oslavenec. "Mám to tady prostě rád," poznamenal a jízdu tramvají označil za vydařený dárek.
Čtěte také
Polívka je rodákem z Vizovic, kde se narodil 31. července 1949. Vůni hereckých líčidel si zamiloval už jako dítě - jeho tatínek byl totiž nadšený ochotník. Vystudoval brněnskou JAMU a pantomimu začínal dělat s Ctiborem Turbou a Borisem Hybnerem. V roce 1972 spoluzakládal Divadlo Husa na provázku, kde vytvořil řadu nezapomenutelných rolí, často v autorských inscenacích, například v hrách Poslední leč, Šašek a královna, Podivné odpoledne doktora Zvonka Burkeho či Am a Ea.
S řadou vlastních autorských her Polívka sbíral v 70. a 80. letech úspěchy i v zahraničí, kde představení často hrál v jazyku dané země. V cizině také potkal svou budoucí manželku, francouzskou herečku Chantal Poullainovou, která za ním koncem 70. let odešla do komunistického Československa. Spolu mají syna Vladimíra, který je rovněž hercem.
Jako filmový herec Polívka debutoval v roce 1966 ve snímku pro mládež Kočky neberem. Po několika televizních filmech byla jeho výraznějším počinem Balada pro banditu (1978), následovaly i další ztvárnění divadelních představení - Poslední leč (1981) či Šašek a královna (1987), v němž hrál se svou ženou Chantal. K dalším známým Polívkovým filmům patří Kalamita (1981), Sedím na konári a je mi dobre (1989), Něžný barbar (1989) nebo Kytice (2000).
Filmovým divákům je asi nejvíce znám ze dvou snímků, v nichž si zahrál zbohatlého vesnického restituenta Bohuše - Dědictví aneb kurvahošigutentag (1992) režisérky Věry Chytilové a Dědictví aneb Kurvaseneříká (2014), který natočil Robert Sedláček. Polívku kromě Chytilové často obsazuje i Jan Hřebejk (Pelíšky, Musíme si pomáhat, Pupendo a U mě dobrý), hrál také v několika snímcích Tomáše Vorla - Cesta z města, Skřítek, Cesta do lesa a Cesta domů.
K dalším hercovým počinům se řadí velkofilm Juraje Jakubiska Bathory (2008), komedie Muži v naději (2011), Revival (2013), Hodinový manžel (2014), oceňovaná Domácí péče (2015), pohádka Anděl Páně 2 (2016) nebo komedie Ženy v běhu (2019). Herec se nevyhýbá ani televizním seriálům. S diváckých zájmem se setkal například kriminální seriál podle skutečných událostí Případy 1. oddělení. Polívka si objevil též v Černých vdovách nebo v seriálu Znamení koně.
Témata: Boleslav Polívka