Nepoučitelná Greta? Thunbergová půjde před soud i v Británii!

Greta Thunbergová (aktivistka)

Autor: Pavel Krejčí

18. října 2023 21:40

Britská policie ve středu obvinila švédskou klimatickou aktivistku Gretu Thunbergovou z přestupku vůči veřejnému pořádku. Mělo se tak stát v úterý v Londýně na protestu proti schůzce lídrů energetických společností, kde byla zadržena.

Thunbergová je jednou z 26 osob, vůči kterým londýnská Metropolitní policie vznesla obvinění. Švédská aktivistka byla obviněna z nedodržení podmínek upravujících řízení veřejných shromáždění. Před londýnský soud by měla předstoupit 15. listopadu.

Aktivistku zadržela policie v úterý poté, co se připojila k protestu organizovanému environmentálními iniciativami Fossil Free London a Greenpeace. Stovky protestujících před hotelem InterContinental London Park Lane demonstrovaly během setkání předních představitelů ropného a plynárenského průmyslu v rámci platformy Energy Intelligence Forum.

Thunbergová na akci kritizovala údajné dohody, které za "zavřenými dveřmi" uzavírají politici s představiteli ropných a plynárenských společností. Londýnská policie přitom tvrdí, že protestující aktivisty předem upozornila, že nesmí dojít k narušení veřejného pořádku. 

Greta Thunbergová je švédská klimatická aktivistka, která se stala známou počátkem roku 2018, kdy začala provádět protestní stávky za klima před švédským parlamentem. Narodila se 3. ledna 2003 ve Stockholmu a její aktivismus za ochranu klimatu a snaha o boj s klimatickou změnou ji rychle katapultovaly na mezinárodní scénu.

Thunbergová se stala symbolem hnutí Fridays for Future (Pátky pro budoucnost), které povzbuzuje mladé lidi k tomu, aby bojovali za klimatickou spravedlnost a naléhali na světové vlády, aby přijaly důraznější opatření proti klimatické změně. Její heslo "Skolstrejk för klimatet" (Školní stávka pro klima) se stalo známým po celém světě.

Greta je známá svými vášnivými projevy na mezinárodních fórech, kde vyzývá světové lídry a dospělé generace k tomu, aby se zasadili o ochranu životního prostředí pro budoucí generace. Za své úsilí získala několik ocenění, včetně nominace na Nobelovu cenu míru.

Její aktivismus a obhajoba klimatických otázek přispěly k zvýšenému povědomí o důležitosti ochrany životního prostředí a k potřebě přijmout opatření proti klimatické změně. Greta Thunbergová se stala inspirací pro mnoho mladých lidí po celém světě, kteří se angažují v boji za udržitelnou budoucnost planety. Její vliv na veřejnou debatu o klimatických otázkách je značný.

Témata: Greta Thunbergová (aktivistka) soudy Velká Británie