Nemocný král Karel III. se ukázal světu! Panovník se obrací k Bohu

Král Charles III.

Autor: Pavel Krejčí

12. února 2024 10:21

Britský král Karel III. se zatím s nepříjemnou diagnózou vyrovnává dobře. Po sobotním prvním prohlášení se v neděli poprvé od zveřejnění informace o zdravotním stavu ukázal na veřejnosti. Buckinghamský palác před týdnem oznámil, že králi byl diagnostikován blíže nespecifikovaný typ rakoviny.

Král zamával lidem, zatímco s manželkou Camillou kráčel v okolí kostela svaté Máří Magdaleny v Sandringhamu v hrabství Norfolk, uvedla BBC. O vřelé přivítání v samotném kostele se postarala asi stovka přítomných věřících, panovník zároveň krátce pohovořil s místním duchovním. 

Palác v sobotu zveřejnil první veřejné prohlášení Karla III. od zveřejnění diagnózy. "Chtěl bych co nejsrdečněji poděkovat za množství vzkazů podpory a přání, které jsem v uplynulých dnech dostal. Jak to vědí všichni, které postihla rakovina, takové laskavé myšlenky jsou tou největší útěchou a vzpruhou," uvedl monarcha v dopise.

"Je stejně povzbudivé slyšet, jak sdílení informací o mojí vlastní diagnóze pomohlo podpořit pochopení této nemoci v řadách veřejnosti a osvětlit práci všech organizací, které podporují pacienty s rakovinou a jejich rodiny ve Spojeném království i ve světě. Můj celoživotní obdiv k jejich neúnavné péči a obětavosti je o to větší, že jsem to zažil osobně," dodal Karel III. 

Králi byl diagnostikován některý z druhů rakoviny, uvedl Buckinghamský palác minulý týden v pondělí. Nemělo by jít o rakovinu prostaty, problém byl ale odhalen během nedávné léčby kvůli zvětšené prostatě. Panovník již zahájil léčbu onkologického onemocnění.

"Král zůstává pozitivní ohledně své léčby a vyhlíží návrat k plnému vykonávání povinností v co nejkratší možné době," sdělil palác. Pro tuto chvíli odložil všechny naplánované veřejné akce, přičemž ho zastupují ostatní členové rodiny. Pokračuje nicméně ve své ústavní roli hlavy státu, včetně papírování a soukromých setkání. 

Témata: Král Charles III. (Karel III.) Velká Británie královská rodina (gbr)