Nejvyšší soud zrušil odsuzující verdikt vůči Weinsteinovi!

Harvey Weinstein

Autor: Libor Frýdl

25. dubna 2024 21:40

Nejvyšší soud amerického státu New York ve čtvrtek zrušil rozsudek nad hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem z roku 2020, ve kterém byl uznán vinným ze sexuálních trestných činů. Nařídil zároveň nový proces v případě.

Soudci podle AP konstatovali, že původní soudní řízení bylo poznamenáno procesními chybami, mezi něž patřilo připuštění výpovědi žen o skutcích, kterých se netýkala žaloba. Rozhodnutí o novém procesu přijali s poměrem hlasů 4:3.

Weinstein byl v únoru 2020 soudem v New Yorku uznán vinným ze znásilnění a sexuálního útoku a byl odsouzen k 23 letům vězení. Následně byl odsouzen k 16 letům odnětí svobody i soudem v Los Angeles. Tento rozsudek je stále platný, a proto zůstává Weinstein ve vězení.

Obvinění desítek žen vůči Weinsteina začala vznikat v roce 2017 a podnítily vznik hnutí známého jako #MeToo. Weinstein trvá na své nevině.

Rozhodnutí soudu, které nebylo jednomyslné, vyvolalo rozpaky u některých soudců, kteří se obávají, že maří úsilí obětí sexuálního násilí o spravedlnost v systému trestního soudnictví.

Právník bývalého amerického producenta Harveyho Weinsteina ocenil zvrat odsuzujícího rozsudku jako velký den pro justiční systém USA. Řekl, že vždy byl přesvědčen, že zákon byl pro tento soudní proces nesprávně použit, uvedla agentura AFP.

"Z hloubky našich srdcí, z našich stovek let zkušeností jsme věděli, že Harvey Weinstein neměl spravedlivý proces," řekl novinářům Arthur Aidala, šéf Weinsteinova právnického týmu.

"Jsou lidé, kteří jsou velmi nepopulární v naší společnosti, ale my stále musíme i na ně použít zákon spravedlivě. Nikdo není nad zákonem. Ale nikdo není ani pod zákonem," dodal. Řekl, že načasování zvratu rozsudku bylo překvapením pro Weinsteina i jeho právníky.

"Měl jsem telefonát a byl to Harvey. Zasypal mě a můj tým chválou a řekl mi 'děkuji vám' vícekrát, než můžu spočítat," uvedl Aidala. "Někdo k němu přišel a předal mu dokument. Dodal, že šlo jen o dvě věty: Odsouzení Harveyho Weinsteina je zrušeno," doplnil.

"Harvey byl velmi vlídný, velmi vděčný. Vlastně mi telefonoval třikrát. Je na strašlivém místě ve strašlivé situaci, ale lidský duch je silný a on se snaží, jak nejlépe umí," prohlásil právník.

Témata: Harvey Weinstein