Mladí zpěváci mají dnes těžší podmínky, přiznala Vondráčková. Jaké začátky měla on?

Helena Vondráčková 5

Autor: Libor Frýdl

5. června 2024 21:38

Současní začínající zpěváci to podle české pěvecké legendy Heleny Vondráčkové mají těžší v porovnání s dobou, ve které začínala ona. Konkurence je velká, a proto potřebují tým lidí, který jim pomůže. Řekla to v rozhovoru pro TASR při zahájení výstavy "Helena - 60 let na scéně".

"Když si vzpomínám na to, jak jsem začínala já, měli jsme kolem sebe spoustu pomoci. Přišla jsem do divadla a měla jsem naprosto perfektní servis hudebníků, textařů, choreografů – vše na jednom místě," popsala své začátky mnohonásobná česká slavice.

Zdůraznila, že bylo důležité, aby nebyla líná a jako začátečnice se hodně učila. Díky své jazykové vybavenosti měla také možnost vycestovat a rozjet kariéru v zahraničí. "To byly faktory, které mi pomohly proniknout i mimo náš rybníček," vysvětlila Vondráčková.

Podle ní mají mladí zpěváci dnes těžší podmínky. "Jak se svět otevřel, konkurence je obrovská. Pokud nemají štěstí a lidi kolem sebe, kteří to umí zařídit, nebo nejsou dostatečně fundovaní... Je to i otázka peněz," poznamenala.

Začínající zpěváci podle ní potřebují tým, který jim pomůže, "aby to fičelo". Dodala však, že záleží i na jejich píli a lásce k danému povolání. Bez toho to podle jejích slov nejde.

Vondráčková je na scéně od dubna 1964. Od té doby se hudební svět v Česku i na Slovensku podle ní velmi změnil. "Hudba se průběžně měnila. Vždy přišel nějaký styl, který se ujal. Například jsem zaznamenala taneční vlnu kolem roku 2000, a to se mi podařilo nechtěně chytit," uvedla. 

Témata: Helena Vondráčková