Minula se povoláním? Markéta II. dostala dánského Oscara!

Markéta II. při proslovu

Autor: Libor Frýdl

4. února 2024 21:11

Dánská královna Markéta II., která v lednu abdikovala, obdržela cenu dánské verze Oscara za nejlepší kostýmy ve filmu Ehrengard: Umění svádět, který produkovala internetová televize Netflix. 

Matka nového dánského krále Frederika X. byla rovněž nominována v kategorii scénografie. Nakonec získala sošku Roberta, což je dánský ekvivalent Oscara, za kostýmy vytvořené pro herečku Sidse Babett Knudsenovou a Mikkela Boe Fölsgaarda.

Film Ehrengard: Umění svádět, romantický drama dánského režiséra Billeho Augusta, čerpá inspiraci z románu dánské spisovatelky Karen Blixenové, která je v České republice známá především díky své autobiografii Vzpomínky na Afriku. Bývalá královna Markéta se také podílela na vytvoření přibližně 70 dekorací pro filmovou scénografii.

Královna se touto technikou, která spojuje papírové výstřižky z časopisů nebo knih k vytváření nových motivů, zabývá mnoho let. Od 70. let se věnuje malování akvarelů, kreslení a navrhování kostýmů a dekorací pro Královské divadlo a kodaňský zábavní park Tivoli.

Markéta oznámila koncem loňského roku, že po 52 letech na trůnu se rozhodla abdikovat, což pak učinila 14. ledna, v den výročí svého nástupu na trůn, předávajíc své královské povinnosti svému synovi. Cenu, kterou obdržela, však v Kodani osobně nepřebírala. 

Královna Markéta II. se narodila 16. dubna 1940 v královském paláci Amalienborg v dánské metropoli Kodaň. Na trůn nastoupila 14. ledna 1972.

Jejím manželem byl od roku 1967 Henri de Laborde de Monpezat, který 13. února 2018 zemřel po krátké nemoci. Spolu mají dva syny, Frederika a Joachima.

Markéta II. se živě zajímá o archeologii a zúčastnila se několika vykopávek mimo jiné v Itálii, Egyptě, Dánsku a Jižní Americe. Tuto zálibu měla společnou se svým dědečkem Gustávem VI. Adolfem, se kterým se v roce 1962 zúčastnila vykopávek v Etrurii v Itálii.

Témata: dánsko Markéta II.