MFF KV: Viggo Mortensen převzal Křišťálový glóbus!

Viggo Mortensen na KVIFF 2024. 6

Autor: Libor Frýdl

28. června 2024 19:47

Dnešní slavnostní ceremoniál plný archivních záběrů zahájil 58. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, již potřicáté pod vedením Jiřího Bartošky jako prezidenta festivalu. Bartoška spolu s moderátorem Markem Ebenem pozdravili zaplněný Velký sál hotelu Thermal přímo z hlediště. Po představení letošní poroty převzal americký herec a režisér Viggo Mortensen Křišťálový glóbus za přínos světové kinematografii a uvedl svůj romantický western Až na konec světa.

Viggo Mortensen je známý především svou rolí Aragorna v sáze Pán prstenů režiséra Petera Jacksona. Je držitelem mnoha ocenění a byl nominován na Oscara, Zlatý glóbus a cenu BAFTA za roli otce netradiční rodiny ve filmu Tohle je náš svět režiséra Matta Rosse a za roli mazaného podvodníka Tonyho ve filmu Zelená kniha. Film Tohle je náš svět získal na MFF Karlovy Vary 2016 diváckou cenu deníku Právo.

Všestranný umělec zahájil svou hereckou kariéru v polovině 80. let ve filmech jako Svědek režiséra Petera Weira, Věznice Rennyho Harlina a Divocí koně Davida Anspaugha. Kromě herectví se věnuje i hudbě a poezii.

Největší popularitu získal díky roli Aragorna v trilogii Pán prstenů režiséra Petera Jacksona, což mu přineslo celosvětové uznání. Kromě herectví je také uznávaným básníkem a malířem, jehož díla byla vystavována po celém světě.

Věnuje se také hudbě a fotografii. Viggo Mortensen je známý svým intelektuálním přístupem k umění a životu a svou schopností přinést hlubokou autenticitu a vášeň do všech svých projektů.

Témata: Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary (MFF KV) Viggo Mortensen