Luděk Munzar a Jana Hlaváčová už jsou zase spolu! Zásadní rozhodnutí dělali vždy společně

Luděk Munzar

Autor: Pavel Krejčí

26. ledna 2024 16:08

Legendární herecký pár Luděk Munzar a Jana Hlaváčová už je zase spolu! Nejbližší dnes spolu s hereckými kolegy i obyčejnými Čechy vyprovodili zesnulou herečku na poslední cestu. Poslední rozloučení proběhlo v historické budově Národního divadla.

To přitom v roce 1990 opouštěli společně, zásadní životní rozhodnutí se totiž vždy týkala obou. Munzar a Hlaváčová odešli z první scény v roce 1990, tedy krátce po sametové revoluci, protože jejich představy o poslání a směřování divadla se odlišovaly od představ tehdejšího nového vedení.

Už předtím patřili k jedněm z mála českých umělců, kteří nepodepsali takzvanou Antichartu odsuzující prohlášení Charty 77. "Komunisti udělali Antichartu a já ji nepodepsal, ale nikde jsem o tom nemluvil. To je celé," řekl k tomu Munzar, který zemřel na den přesně před pěti lety. 

Čtěte také

Na výročí jeho odchodu se konalo poslední rozloučení s Hlaváčovou. Historická budova Národního divadla se otevřela v 10:15. Lidé dostali možnost s předstihem položit květiny a poklonit se. Na pořádání smutečního obřadu, který v přímém přenosu vysílala Česká televize, se podílelo také Divadlo na Vinohradech.

Během smutečního obřadu promluvili například herci Ivan Trojan, Taťjana Medvecká a Emília Vašáryová. Petr Kostka zarecitoval z díla Jaroslava Seiferta. Další kolegové drželi čestnou stráž u rakve. 

Témata: Luděk Munzar Jana Hlaváčová