Lenka Filipová slaví 70. narozeniny! V Eurovizi za ní vystupovala Céline Dion

Lenka Filipová (zpěvačka) (foto: archiv Lenky Filipové)

Autor: Libor Frýdl

14. února 2024 18:35

Lenka Filipová, která se narodila 14. února 1954, dnes slaví 70 let. Česká zpěvačka, šansoniérka, kytaristka, hudební skladatelka a textařka měla turbulentní život.

Pochází z uměleckého prostředí, kde měla silné kořeny. Její otec, Adolf Filip, absolvoval DAMU a působil jako pražský divadelní herec, zatímco matka pracovala jako učitelka hudební výchovy, často využívajíc kytaru ve své práci.

Lenka byla již od dětství předurčena k tomu, aby se stala kytaristkou. Studovala hru na kytaru u Štěpána Urbana a Milana Zelenky na konzervatoři v Praze a zároveň si ráda při hře na kytaru zpívala.

Její umělecká dráha začala brzy nabírat obrátky. Ve svých šestnácti letech vyjela na své první zahraniční turné do USA a Kanady s Brněnským rozhlasovým souborem lidových nástrojů (BROLN).

Během studií si přivydělávala jako moderátorka a zpěvačka, proslula zejména jako šansoniérka, interpretující poezii Vítězslava Nezvala zhudebněnou jejím přítelem, hudebním skladatelem a kytarovým virtuózem Štěpánem Rakem. Hostovala také se skupinou Spirituál kvintet a vystupovala v Divadle Semafor.

Nadále se vzdělávala a zdokonalovala ve hře na kytaru. Absolvovala kurzy na Mezinárodní hudební akademii v Paříži a často vystupovala ve studentských klubech. Stala se hostem francouzské noční rozhlasové show na stanici France-Inter a přátelila se s lidmi z pařížské Olympie. Ve Francii nahrála dvě SP desky a její nejznámější píseň, Zamilovaná, pochází z té doby.

V roce 1988 dostala nabídku zúčastnit se soutěže Eurovize, ale nedostala povolení vycestovat. Náhradnicí se stala Céline Dion. Lenka Filipová se stala známou díky svému sympatickému a hudbymilovnému vystupování. Neopustila ani svou původní profesi klasické sólové kytaristky, což ji vedlo k nahrání několika LP deskám s klasickou kytarovou hudbou. Získala řadu ocenění a uznání.

Lenka Filipová byla vdaná za Borise Drbala a mají spolu dceru Lenny. Po 34 letech manželství podali žádost o rozvod. Je stále aktivní umělkyní a věnuje se hře na elektrofonickou kytaru. Na svých webových stránkách založila kytarovou školu. 

Témata: Lenka Filipová (zpěvačka)