Legendární Jiřina Bohdalová končí, oznámilo pražské divadlo!

Jiřina Bohdalová 5

Autor: Jan Hrabě

6. října 2023 10:52

Jiřina Bohdalová se v 92 letech rozhodla po mnoha desetiletích na jevišti ukončit divadelní kariéru. V pátek to oznámilo pražské Divadlo Na Jezerce, kde legendární herečka hrála až do zahájení zdravotní pauzy na přelomu loňského a letošního roku.

"Milí diváci, na základě rozhodnutí paní Jiřiny Bohdalové bychom vás chtěli informovat o tom, že svou divadelní kariéru na doporučení ošetřujícího lékaře definitivně ukončila," uvedlo divadlo na facebookovém profilu s tím, že tento krok chápe. Divadelní inscenace jsou totiž náročnější než jednorázová natáčení, ať už filmů nebo pořadů.

Pražská scéna připomněla, že herečka na ní působila od října 2005. Diváci ji v pražských Nuslích mohli vidět v inscenacích Lásky paní Katty, Generálka, Paní plukovníková, Setkání s Jiřinou Bohdalovou a Gin Game. 

"Vážíme si toho, že právě jezerkovské jeviště zažilo s Jiřinou Bohdalovou tolik hereckých i přátelských let," dodalo divadlo, které rovněž sdílelo fotografii herečky s kolegou a principálem Janem Hrušínským. 

Dnes dvaadevadesátiletá Bohdalová po absolvování DAMU zahájila divadelní kariéru v Divadle ABC po boku Jana Wericha. Posléze působila v Městských divadlech pražských. Od druhé poloviny 60. let minulého století až do roku 2004 pak byla členkou souboru Divadla na Vinohradech. 

S uměleckou kariérou jako takovou ale maminka neméně známé herečky Simony Stašové nekončí. Česká televize na konci srpna informovala, že Bohdalová pro ni s režisérem Jiřím Strachem natáčí drama s pracovním názvem Svatá. 

Témata: Jiřina Bohdalová