Legenda romantických filmů se vrací. Meg Ryan slaví narozeniny a opět míří na plátna kin

Meg Ryan

Autor: Libor Frýdl

19. listopadu 2023 10:54

Meg Ryan patřila mezi přední herečky romantických komedií. V kombinaci s Tomem Hanksem tvořila nerozlučnou dvojici a mají za sebou řadu veleúspěšných snímků. Poté se ale herečka, která dnes slaví 62. narozeniny, stáhla do ústraní, a osm let o ní nebylo téměř slyšet. Nyní se ale vrací zpět na plátna kin, do žánru, který ji je tolik blízký.

Meg Ryan, narozená jako Margaret Mary Emily Anne Hyra dne 19. listopadu 1961 v Fairfieldu, se stala jednou z ikon romantických komedií ve filmovém průmyslu. S jejím výrazným vzhledem, charismatickým hereckým stylem a účastí ve filmech jako Když Harry potkal Sally si získala srdce diváků po celém světě.

Meg Ryan začala svou hereckou kariéru v televizním seriálu As the World Turns v roce 1982, kde hrála jednu z hlavních rolí. Její první velkou filmovou roli si zahrála ve filmu Amityville 3-D v roce 1983. Postupně získala větší pozornost rolí v teenagovských filmech, jako například Top Gun, kde hrála zamilovanou zdravotní sestru.

V roce 1989 si získala širší popularitu díky filmu Když Harry potkal Sally. Její herecký projev, zejména slavná scéna v restauraci, v níž předstírá vyvrcholení, ji rychle katapultovala mezi přední hvězdy romantických komedií. Film byl komerčně úspěšný a získal několik ocenění, přičemž Ryan byla nominována na Zlatý glóbus.

V 90. letech pokračovala v úspěšných romantických komediích, jako například Joe kontra sopka, kde hrála po boku Toma Hanksa. Jejich chemie na plátně se stala ikonickou a přispěla k úspěchu filmu. Francouzský polibek či Láska přes internet byly další romantické komedie, které posílily její pozici jako jedné z předních hereček žánru.

Navzdory kariérním úspěchům se Meg Ryan ocitla uprostřed mediální pozornosti kvůli svému osobnímu životu. V roce 2000 se rozvedla se svým manželem Dennisem Quaidem, s nímž má syna jménem Jack. Jejich veřejné rozvody a následné vztahy s jinými osobnostmi byly předmětem diskuzí.

V druhé polovině 90. let a na začátku nového tisíciletí se její popularita začala snižovat, ačkoli stále hrála v několika filmech. Postupně se začala angažovat i jako producentka, ale filmové projekty s ní v hlavní roli nebyly tak úspěšné jako dřívější snímky.

V posledních letech se Meg Ryan přesunula směrem k televiznímu průmyslu. V roce 2015 ztvárnila hlavní roli v televizním seriálu Proof. Tento krok do světa televize byl pro ni novým a osvěžujícím, jenže seriál neměl dlouhé trvání.

Meg Ryan má stále svoji věrnou fanouškovskou základnu a i přes některé profesionální a osobní výzvy zůstává v očích mnoha diváků ikonou romantických komedií. Její herecký talent a charismatická přítomnost na plátně jí zajistily pevné místo v srdcích filmových fanoušků po celá desetiletí.

V posledních letech se ale na plátnech moc neukazuje a od jejího posledního filmu uplynulo osm let. Podle magazínu People ale chytá druhý dech a vrací se do žánru, kterému vždy kralovala. V chystaném snímku What Happens Later ztvární hlavní roli spolu s hercem Davidem Duchovnym.

Témata: Meg Ryan