Ladislav Mrkvička (†81) by měl pětaosmdesátiny! Kolegové se s ním ani nemohli rozloučit

Ladislav Mrkvička ve filmu Staříci 2

Autor: Pavel Krejčí

3. února 2024 14:14

Na pátek připadaly nedožité 85. narozeniny populárního herce Ladislava Mrkvičky, který zemřel před více než třemi lety. V závěru života se potýkal se zdravím, ale dočkal se i největších profesních ocenění. 

Mrkvička vystudoval herectví na pražské DAMU, první angažmá měl v ostravském Divadle Petra Bezruče, přes Hradec Králové se nakonec dostal k práci pro několik pražských divadel. Bylo mezi nimi i Národní divadlo, které po Vánocích v roce 2020 oznámilo jeho úmrtí.

Slavný herec se krátce před ním dočkal velkých profesních ocenění. Po 80. narozeninách dostal Českého lva za vedlejší roli ve filmu Staříci a také cenu Thálie za celoživotní mistrovství v oboru činohry. Byl také držitelem Ceny Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu.

V posledních letech života se pražský rodák potýkal se zdravotními problémy, konkrétně mu byla diagnostikována Parkinsonova choroba, která už mu neumožňovala pracovat. 

Smutnou realitou je, že s Mrkvičkou se nemohli kolegové rozloučit takovým způsobem, jako například nedávno s Janou Hlaváčovou. Na přelomu let 2020 a 2021 totiž zuřila pandemie covidu-19 a platila velmi striktní opatření. 

Témata: Ladislav Mrkvička