Královna Markéta II. odešla. Trůn dánského vládce dnes převzal princ Frederik

Abdikace dánské královny Markéty II.

Autor: Libor Frýdl

14. ledna 2024 13:29 | Aktualizováno: 14. ledna 2024 16:30

Dánsko se dnes rozloučilo se svou královnou Markétou II., která na přelomu roku ve svém novoročním projedu oznámila nečekanou abdikaci. Novým králem se stal korunní princ Frederik. Po smrti britské královny Alžběty II. tak dnes odešla z funkce poslední královna na světě.

Abdikace dánské královny Markéty II.

Video: YouTube

Královská rodina se vydala z královského sídla Amalienborg do paláce Christiansborg, vládní budovy v Kodani. Královna Markéta II. přijela kočárem, zatímco korunní princ Frederik, doprovázený svou manželkou korunní princeznou Mary a nejstarším synem princem Christianem, dorazil na místo automobilem.

Královna následně podepsala prohlášení o abdikaci na setkání s vládou, což znamená potvrzení majitele trůnu, a odjela zpět do Amalienborgu. Poté nový král Frederik X. vystoupil na balkon paláce Christiansborg, kde premiérka Mette Frederiksenová oficiálně oznámila změnu panovníka. Král přednesl projev k lidu a následovaly dělové salvy v kodaňském přístavu.

V Amalienborgu byla spuštěna královská vlajka a v paláci nového panovníka ji vztyčí. Poté se nový král a královna vrátili do Amalienborgu v kočáru, kde byli vítáni tisíci Dány.

Abdikace královny Markéty II. byla oznámena v jejím novoročním projevu 31. prosince 2023. Odstoupí po 52 letech panování, a od smrti britské královny Alžběty II. se stala nejdéle vládnoucí panovnicí v Evropě, jedinou královnou na světě a nejdéle úřadující ženou v čele státu.

Dánské království má přitom dlouhou historii spojenou s královskou rodinou, která hraje klíčovou roli v dějinách země. Jedním z výrazných členů dánské královské rodiny je princ Frederik, následník trůnu, který se stal zajímavou postavou nejen v dánském kontextu, ale i na mezinárodní scéně. 

ČTĚTE TAKÉ: OBRAZEM: Dánská královna Markéta II. Takhle jste ji dosud neviděli

Princ Frederik se narodil 26. května 1968 jako Frederik André Henrik Christian. Je prvorozeným synem královny Markéty II. a jejího manžela, prince Henrika. Jeho plné královské jméno odráží historické a tradiční prvky spojené s dánskou monarchií.

Jeho vzestup k následnictví trůnu začal od samého počátku jeho života, ale vzhledem k tradicím a pravidlům dánského nástupnictví bylo nutné, aby čekal na oficiální potvrzení. V roce 1972, kdy se narodil Frederikův mladší bratr, princ Joachim, se Frederik stal korunním princem a následníkem trůnu.

Frederikova výchova byla pečlivě plánována s ohledem na jeho budoucí královské povinnosti. Absolvoval vojenskou službu v Dánské armádě a získal diplom na Aarhuské univerzitě. Dále studoval v zahraničí, včetně studia politologie na Harvardu. Jeho vzdělání a příprava na vládu byly důkladné a přispěly k formování jeho pohledu na svět a jeho schopností plnit královské povinnosti.

Jeho osobní život byl předmětem velkého zájmu veřejnosti. Princ Frederik se setkal se svou budoucí manželkou, australskou Mary Donaldson, během Letních olympijských her v Sydney v roce 2000. Jejich romantický příběh zaujal veřejnost a jejich svatba v roce 2004 byla velkým společenským událostí. Pár má spolu čtyři děti: prince Christiana, princeznu Isabellu, prince Vincenta a princeznu Josephine.

Princ Frederik si získal u obyvatel Dánska oblibu svou přátelskou povahou a schopností identifikovat se s obyčejnými lidmi. Jeho aktivity zahrnují podporu sportu, kulturních akcí a charitativních projektů. Má rovněž zájem o udržitelný rozvoj a ochranu životního prostředí.

Témata: dánsko Markéta II. princ Frederik